Domov Slovensko Pellegrini chce vyzvať Fica, ten odkazuje: Slniečkarstvo odmietam

Pellegrini chce vyzvať Fica, ten odkazuje: Slniečkarstvo odmietam

0
0

Výmena predsedu strany Smer-SD či odchod bývalého premiéra Petra Pellegriniho z jej štruktúr sú v posledných týždňoch najdiskutovanejšie otázky ešte prednedávnom najsilnejšej strany na slovenskej politickej scéne.

Peter Pellegrini je verejnosťou už niekoľko rokov vnímaný ako korunný princ strany Smer-SD. Po tom, čo mu miesto predsedu vlády po vražde Jána Kuciaka prenechal jeho stranícky šéf Robert Fico, sa očakávalo, že k podobnej rošáde dôjde aj na čele strany.

Nestalo sa, a to, čo vyzeralo ako možný rozkol strany vyriešili predstavitelia Smeru pred voľbami tak, že Pellegrini sa stal volebným lídrom.

Predsednícku stoličku mu však, zdá sa, predseda Fico neplánuje prepustiť ani po voľbách, ktoré Smer prvýkrát od roku 2006 nevyhral.

Fico zmenu nepripúšťa

Na druhej strane, prieskumy ukazujú, že Peter Pellegrini, ktorý v strane začínal ako asistent poslanca, má výrazne vyššiu podporu ako jeho stranícky šéf, a jeho ambícia nahradiť ho na predsedníckej stoličke je preto pochopiteľná a už o nej hovorí i otvorene.

„Ak príde na stôl otázka, kto má stranu viesť, tak ja určite budem patriť k tým, ktorí sa budú uchádzať o to, že by chceli vtlačiť novú tvár strane Smer-SD.

Som presvedčený, že musí dôjsť k výraznej generačnej výmene, musí dôjsť aj k postupnému vysporiadaniu sa s minulosťou, čo je bežné,“ povedal bývalý premiér. Svoj odkaz Pellegrinimu však poslal aj Fico:

„Zo Smeru budem budovať naďalej mimoriadne výraznú a razantnú opozičnú stranu a budem odmietať akékoľvek prejavy slniečkarstva v tejto strane,“ povedal predseda strany a doplnil, že urobí všetko pre to, aby Smer opäť vyhral parlamentné voľby, čím dal svojmu kolegovi jasne najavo, že sa z čela strany odísť nechystá.

Budem predsedom alebo odídem

Spoluzakladateľ Smeru a dnes už bývalý člen strany Boris Zala však tvrdí, že bez toho, aby Pellegriniho v jeho snahe stať sa predsedom strany podporil samotný Robert Fico, nemá Pellegrini šancu vyhrať tento súboj, a to i za cenu, že Smer bude bez personálnych zmien postupne umierať.

Na otázku Michala Kovačiča v relácii TV Markíza Na telo, či zo strany v prípade neúspechu odíde, odpovedal Pellegrini, že aj to je jeden z možných scenárov: „Ak ma strana nebude chcieť, odídem,“ vyslovil sa, čím sa opäť začalo špekulovať o jeho politickej budúcnosti v inej strane.

Podobné úvahy tu boli aj koncom minulého roka pred uzavretím kandidátnych listín pre tohtoročné parlamentné voľby. Smer čaká výročný snem koncom roka.

Tradične býva v decembri, no Peter Pellegrini už avizoval, že bude navrhovať, aby sa snem uskutočnil už v septembri.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…