Domov Slovensko Pellegrini vyzval Fica, aby odstúpil, zásluhy mu však neberie

Pellegrini vyzval Fica, aby odstúpil, zásluhy mu však neberie

0
0

Spor predsedu Smeru Roberta Fica a podpredsedu tejto strany Petra Pellegrinigho o predsednícku stoličku prerástol do otvorenej vojny. Zatiaľ, čo Fico kolegovi odkazuje, že v strane slniečkarov nechce, Pellegrini už svojho predsedu verejne vyzval na odchod z vedenia strany.

V posledných týždňoch sme zvyknutí na dva typy tlačových konferencií strany Smer. Na jednej sa prihovára spred kamier predseda Robert Fico, na druhej zas Peter Pellegrini so svojimi prívržencami.

Strana potrebuje bojovníkov

Inak tomu nebolo ani minulý utorok, keď najskôr predstúpil pred novinárov šéf strany. Na tlačovej konferencii povedal, že on nie je politikom, ktorý ak stranu založí, tak ju aj sám zničí, a tiež, že vníma, že strana potrebuje zmenu.

Aj sám Fico je ochotný pre lepšiu budúcnosť Smeru zmeniť svoj vzorec správania. Ako však povedal, strana teraz potrebuje bojovníkov a nie teoretikov a slniečkarov.

Podľa neho vďačí Smeru za nevídanú politickú kariéru a podobne tak aj väčšina jeho predstaviteľov ako Peter Pellegrini, Richard Raši či Róbert Kaliňák.

„Títo ľudia vrátane mňa si musia sadnúť a povedať, čo so Smerom, aby bol lepší. Ale nie tak, že niekto bude pretláčať svoje vlastné osobné ambície,“ povedal Fico.

Výzva na Ficov odchod

Neprešlo ani pár hodín a na predsedovu tlačovú konferenciu reagoval Peter Pellegrini, za ktorého sa postavili, už tradične, Denisa Saková, Richard Raši a Peter Žiga.

„Ak chce pán predseda Fico pomôcť Smeru a sociálnej demokracii na Slovensku, dozrel čas na jeho odchod z čela strany. Svojím odchodom naplní všetky ciele, ktoré dnes na tlačovej besede ohlásil,“ vyhlásil Pellegrini.

Ako povedal Fico má poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Mikuláša Dzurindu a Vladimíra Mečiara. Smer-SD musí podľa neho viesť líder, ktorý chce bojovať a ktorému to ľudia uveria.

Pripomenul, že traja podpredsedovia Smeru-SD ponúkli deň po voľbách strane svoje funkcie. „Zo strany predsedu však prišla jediná reakcia, a to, že sa nikam nechystá.

Už mesiace nerokovalo predsedníctvo strany a nevieme ani zvolať snem. Svojím odchodom môže dať predseda Smeru-SD nádej na lepšiu budúcnosť,“ dodal Pellegrini. Na priamu výzvu odísť z čela strany Robert Fico nereagoval.

Skritizovali Pellegriniho

Na pomerne tvrdé Pellegriniho vyjadrenie voči predsedovi zareagovalo aj mnoho spolustraníkov. Podpredseda Róbert Kaliňák sa vyjadril, že neporozumel tejto výzve a ak má strana o niečom hlasovať, tak jedine o vzájomnej dohode Fica a Pellegriniho.

Ďalšiemu členovi predsedníctva Miroslavovi Čížovi sa taktiež krok Pellegriniho nepozdával a označil ho za veľmi nešťastný. Podľa neho je práve takéto verejné pretriasanie Smeru voda na mlyn premiérovi Matovičovi a súčasnej vláde.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický uviedol, že takéto vyhlásenie je pre neho nepriateľné a že niektorí poprední smeráci asi už zabudli, že práve Robert Fico im dal príležitosti byť čím dnes sú.

Nechce mu brať zásluhy

Už na druhý deň však Pellegrini zmiernil rétoriku. „Moje utorkové vyhlásenie nebolo myslené osobne, nebol to zlý a negatívny odkaz.

Pre mňa nie je dôležité hovoriť niečo zlé na Roberta Fica,“ povedal Pellegrini s tým, že svojmu predsedovi nechce brať zásluhy na tom, že vybudoval a 20 rokov viedol najsilnejšiu sociálnodemokratickú stranu na Slovensku.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…