Domov Slovensko „Pelleho jedenástka“: Zo Smeru odchádza 11 poslancov, zatiaľ…

„Pelleho jedenástka“: Zo Smeru odchádza 11 poslancov, zatiaľ…

0
0

Po tom, ako podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini vyzval svojho straníckeho predsedu Roberta Fica na odchod z vedenia strany, udalosti nabrali rýchly spád. Nie však vo vedení Smeru, avšak v jeho členskej základni. Pellgrini minulý týždeň predstavil kolegov, ktorí mu pomôžu založiť celkom novú stranu.

Pred dvomi týždňami oznámil Peter Pellegrini, že definitívne odchádza zo strany Smer-SD. Netrvalo dlho a verejnosti predstavil aj prvých spolupracovníkov, ktorí spoločne s ním odchádzajú zo strany, pričom ich pomenoval príznačne „Pelleho jedenástka“.

Pelleho jedenástka

K Petrovi Pellegrinimu sa zatiaľ pridali, a postupne učinia kroky vedúce k zániku ich členstva v strane Smer-SD, títo desiati poslanci: Richard Raši, Peter Žiga, Denisa Saková, Erik Tomáš, Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Róbert Puci a Ján Blcháč.

Pellegrini viackrát pripomenul, že počtom preferenčných hlasov, ktoré získala jeho jedenástka pravdepodobne budú už teraz predstavovať najsilnejšiu skupinu v parlamente.

Z celkovo 1 313 206 preferenčných hlasov pre stranu Smer-SD vo februárových parlamentných voľbách získala „Pelleho jedenástka“ spolu 828 673, čo sú dve tretiny preferenčných hlasov.

Na septembrovej schôdzi NR SR by chceli požiadať o vytvorenie poslaneckého klubu, pričom ako povedal Pellergini, ich počet sa môže dovtedy zvýšiť a môžu významne zmeniť rozloženie síl v parlamente.

Očakávajú, že sa pridajú aj ďalší

Jedná sa o desať poslancov NR SR (spoločne s Pellegrinim 11) a členov strany Smer-SD, ktorí ako prví vyjadrili svoju vôľu opustiť Smer a byť súčasťou novej Pellerginiho strany.

„Stojí nás tu jedenásť, no toto číslo ešte nie je konečné. Sme pripravení pracovať a verím, že v septembri, keď bude zaregistrovaná strana, sa k nám pridajú ďalší kolegovia z parlamentu.

Cítime taktiež silnú podporu z regiónov,“ povedal podpredseda parlamentu Peter Pellegrini na tlačovej konferencii, kde predstavil svoju jedenástku a priblížil, že sa k nim chcú pridať nielen ďalší bývalí či súčasní členovia Smeru a podporovatelia z regiónov, ale taktiež mnohí parlamentní poslanci, pričom nepredpokladá, že by sa jednalo o poslancov iných strán ako Smeru.

Zároveň sa vyjadril, že Smer nie je a nebude súperom jeho novej strany. „Naším politickým súperom určite nie je Robert Fico a Smer-SD, to by vyzeralo aj smiešne, naším súperom je terajšia vládna koalícia, jej prešľapy, amaterizmus, neschopnosť viesť krajinu,“ povedal Pellegrini.

Fico ich učil politickej abecede

Robert Fico sa k odchodu poslancov svojej strany vyjadril najskôr prostredníctvom satusu na sociálnej sieti. „Je zvláštne, že tieto tzv. ’nové tváre’ v politike som pred 20 rokmi učil abecede politiky.

Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy a keď robí prvé nesmelé kroky. Vždy som stál pri nich, postupne im dával priestor, funkcie a zodpovednosť.

Mrzí ma, že o novej sociálnej demokracii rozprávajú predstavitelia, ktorých novinári dlhodobo označovali za tzv. „biznis krídlo“ v strane SMER-SD a „deti“ Roberta Kaliňáka.

Ich slová o sociálnodemokratických hodnotách vnímam len ako masku, ktorú si nasadili na svoje tváre, aby prekryli svoje egoistické ciele a zmiatli našich voličov,“ napísal Fico na Facebooku.

Národ nenávidí zradcov

Až neskôr, o 48 hodín, predstúpil pred novinárov, aby sa im vyznal zo svojich pocitov ohľadom situácie vo svoje strane. Jedenástim poslancom najskôr zaželal všetko dobré.

„Na druhej strane musím povedať, že národ má vždy rád zradu, ale nenávidí zradcov. Myslím si, že v tomto ste jasne pochopili môj odkaz voči týmto ľuďom.

To, čo urobili bolo absolútne neslušné voči strane Smer-SD, voči predstaviteľom tejto strany a hlavne voči veľkému množstvu voličov, ktorí sa oprávnene môžu cítiť byť oklamaní a podvedení,“ povedal Fico a spýtal sa, čo vlastne ponúkajú.

„Čo je to za zmenu, keď 20 rokov títo poslanci pri mne stáli a profitovali zo značky Smer-SD, ktorá im dala funkcie?“ Informoval aj o tom, že pracuje na zmenách v strane, ktoré sa môžu týkať aj jeho samotného. „Všetko sa pripravovalo na zásadné zmeny v Smere-SD. Za ich odchodom vidím dva motívy.

Buď je to úmyselné rozbíjanie ľavice, ale potom musia oni povedať, komu slúžia, alebo došlo k obrovským hodnotovým rozdielom v mnohých sociálnych či kultúrno-etických otázkach,“ povedal Fico a vyzval odchádzajúcich poslancov, aby sa vzdali parlamentných funkcií, na ktoré ich nominovala strana, teda predsedov parlamentných výborov a čo sa týka Pellerginiho aj podpredsedu parlamentu.

ano, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …