Domov Komentáre POLÓNY: Škola, základ života

POLÓNY: Škola, základ života

0
0

Už v roku 1938 vznikol fantastický film „Škola základ života”, ktorý s humorom hovoril o tom, že škola musí študentov nielen vzdelávať, ale aj so študentmi vedieť komunikovať.

Začal sa školský rok, v ktorom kvôli neschopnosti súčasnej vlády možno bude v školách problém aj svietiť a kúriť a nie to ešte zlepšovať vzdelávací proces a vymýšľať nové veci v školách.

Očakávali sme, že budeme riešiť novú koncepciu vzdelávania, že prinesieme reformu školstva, aby nám nechýbala kvalifikovaná pracovná sila a že sa konečne s naším vzdelávaním posunieme o ďalšiu úroveň vyššie. Namiesto toho budeme azda po prvýkrát úprimne dúfať, že vláda dokáže aspoň svietiť a kúriť.

Želám preto všetkým študentom, aby sa počas tohto školského roka naozaj naučili veľa nového a najmä veľa užitočného. Želám im aj, aby mohli chodiť do školy slobodne a bez obmedzení. Aby sa v škole cítili naozaj príjemne a aby tam chodili s radosťou.

Vzdelanie a schopnosť rýchlo sa učiť nové veci bude pre budúcnosť našich detí v tomto rýchlo sa meniacom svete naozaj kľúčová. Zároveň ale myslím aj na učiteľov, ktorí by si zaslúžili viac pozornosti a starostlivosti.

Nie len od štátu, ale aj od vyššieho územného celku. Aby mohli dôstojne žiť a mali v spoločnosti úctu a postavenie, ktoré si ich profesia zaslúži. A povolanie učiteľ bude znova tak rešpektované ako kedysi.

Ja len parafrázujem myšlienku známeho švajčiarskeho psychológa Jeana Piageta, ktorý sa vyslovil v tom duchu, že: „…zásadným cieľom vzdelávania na školách by malo byť vytvárať mužov a ženy schopné robiť nové veci, a nie len opakovať to, čo robili predošlé generácie.

Mužov a ženy, ktorí sú kreatívni, vynaliezaví a objavujúci nové veci, ktorí sú kritickí, a ktorí si informácie preverejú a neprijímajú všetko iba tak, ako sa im to predloží po odsúhlasení niekým iným.”

A ja len dodávam, že naša budúcnosť závisí od našich súčasných rozhodnutí, pretože budúcnosť začína už teraz. 

Adrian Polóny, kandidát na predsedu BBSKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…