Domov Zahraničie Poľský Najvyšší súd sa vzoprel rozhodnutiu vládnej strany Právo a spravodlivosť

Poľský Najvyšší súd sa vzoprel rozhodnutiu vládnej strany Právo a spravodlivosť

0
0

Podľa rozhodnutia poľského Najvyššieho súdu majú sudcovia, ktorí chcú naďalej pracovať a nesúhlasia s prijatou zmenou zákona, ktorú označujú za protiústavnú, pokračovať vo svojej práci.

Sudcovia, ktorí chcú pokračovať v práci na Najvyššom súde v Poľsku, môžu naďalej pracovať až pokiaľ nepríde k rozhodnutiu Súdneho dvora Európskej únie. Ten bude rozhodovať o zákonnosti opatrení, ktoré by mali umožniť vláde vybrať si nových sudcov Najvyššieho súdu.

Zákon o poľskom Najvyššom súde

Po tom ako prezident Andrzej Duda podpísal sporný zákon o najvyššom súde, ktorým sa mení výber predsedu najvyššieho súdu tak, aby súčasná vládna strana Právo a spravodlivosť po skrátení mandátu niekoľkým najvyšším sudcom, medzi iným aj predsedníčke, dokázala zvoliť nového predsedu.

Posúdenie nových právnych úprav na poľskom Najvyššom súde

Začiatkom tohto mesiaca bolo 22 sudcov Najvyššieho súdu, čo je takmer tretina z celkového počtu, nútených odísť do predčasného dôchodku. Niektorí sa ale rozhodli odmietnuť ísť do dôchodku a požiadali o preskúmanie tohto rozhodnutia.

V súčasnosti Európsky súdny dvor posudzuje súdne reformy vládnej strany Právo a spravodlivosť. Niektoré ľudsko‑právne mimovládne organizácie ako aj opozičné strany považujú zmeny za podkopávajúce demokraciu a nezávislosť súdov.

Vládna strana, ktorá podľa expertov spája ľavicovú ekonomiku s nacionalistickými a euroskeptickými politikami oponuje, že zmeny sú nevyhnutné, aby sa súdy stali efektívnejšími a odstránil sa tým aj vplyv komunistickej minulosti v Poľsku.

Súdny dvor Európskej únie

Úlohou Súdneho dvora Európskej únie je vykladať právne predpisy EÚ, tak aby sa uplatňovali vo všetkých členských štátoch EÚ rovnako, ako aj urovnáva právne spory medzi vládami a inštitúciami EÚ. Každá členská krajina EÚ má možnosť nominovať v tomto súde 1 sudcu.

Nová tvár opozičného odporu v Poľsku

Medzi sudcami, ktorí mali odísť skôr bola aj predsedníčka Najvyššieho súdu Malgorzata Gersdorfová, ktorá tvrdí, že jej funkčné obdobie uplynie až v roku 2020.

Opozícia si ju nateraz zvolila ako novú tvár odporu voči zmenám, ktoré robí vládna strana. Podľa vyjadrení hovorcu Najvyššieho súdu Michala Laskowského by mali prezident aj Národná súdna rada počkať s vymenovaním nových sudcov až do rozhodnutia Európskeho súdneho dvora.

Zatiaľ však štátna tlačová agentúra uviedla, že Varšava v tejto veci zaslala Komisii svoju odpoveď, no bez bližšieho vysvetlenia alebo uvedenia podrobností.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ako sa trénuje v zahraničí

Šport je najlepším spôsobom, ako robiť krajine dobré meno v zahraničí. Ten náš je však už …