Domov Šport Prehľad kvalifikácie EURO 2020. Ako prebehli júnové duely?

Prehľad kvalifikácie EURO 2020. Ako prebehli júnové duely?

0
0

V rámci boja o účasť na budúcoročných majstrovstvách Európy sa v dňoch 7. až 11. júna odohrala ďalšia séria kvalifikačných stretnutí. Na záverečný šampionát, ktorý sa bude odohrávať v 12 európskych krajinách, postúpi 24 národných mužstiev, pričom 20 vzíde priamo z kvalifikácie a zvyšné 4 krajiny sa na turnaj dostanú prostredníctvom play‑off Ligy národov.

55 krajín sveta je rozdelených do desiatich skupín, pričom z každej skupiny postupujú tímy umiestnené na prvých dvoch priečkach.

Skupina A

Aj napriek júnovej absencii kvôli účasti na finálovom turnaji Ligy národov je na čele Skupiny A Anglicko, ktoré má po dvoch dueloch na konte 6 bodov.

Na druhej postupovej pozícii sa nachádza Česko. Naši západní susedia si poradili v Prahe s Bulharskom a v Olomouci s Čiernou horou, a tak sa tešia zo zisku 6 bodov. Na krk im však dýcha Kosovo s 5 bodmi.

Český reprezentant Patrik Schick a Bulhar Vasil Božikov.

Skupina B

Lídrom skupiny B je po štyroch dueloch pomerne suverénna Ševčenkova Ukrajina, ktorá Srbsku uštedrila 5-gólovú nádielku a druhé Luxembursko zdolala jediným presným zásahom.

Karty však určite ešte zamieša štvrté Portugalsko, ktoré podobne ako „Albion“ v júnovej kvalifikácii absentovalo.

Skupina C

S dvanástimi bodmi zo štyroch zápasov je absolútnym lídrom prekvapivo Severné Írsko, ktoré však doposiaľ súperilo len s „outsidermi“ skupiny Bieloruskom a Estónskom.

Marco Reus v zápase Nemecko vs. Estónsko

Na druhej priečke sa nachádzajú majstri sveta z roku 2014 Nemci, no Holandsko s dvoma bodmi na tretej pozícii sa júnových duelov nezúčastnilo, a tak ešte nie je z hry von.

Skupina D

Posledný účastník záverečného turnaja Ligy národov Švajčiarsko sa nachádza na tretej, nepostupovej priečke, avšak vďaka zápasom „k dobru“ ešte určite ohrozí druhé Dánsko a môže pomýšľať aj o prvej priečke, ktorú zatiaľ okupuje Írsko s 10 bodmi.

Skupina E

V neľahkej skupine sa „sokolom“, najmä vďaka suverénnej výhre v Azerbajdžane, podarilo na istý čas umiestniť na druhej postupovej pozícii.

Vicemajster z Chorvátska, s ktorým sa stretneme v septembri, zatiaľ na nás stráca len o skóre. Prvú priečku okupujú Maďari a sklamaním zostáva Wales so ziskom troch bodov z troch zápasov.

Gareth Bale v zápase s Maďarskom

Skupina F

Španieli zatiaľ bez najmenších ťažkostí kraľujú svojej skupine. V júnových dueloch nastrieľali súperom šesť gólov a ich celkové skóre 11:2 hovorí za všetko.

Súboj o druhé miesto zrejme zvedú Rumuni a Švédi, ktorí majú po štyroch zápasoch zhodný počet bodov.

Španielsky kapitán Sergio Ramos v súboji s Emilom Forsbergom zo Švédska.

Skupina G

Najväčším favoritom na postup je po štyroch zápasoch Poľsko. Lewandowského družina svojich súperov valcuje so skóre 8:0.

Na druhom mieste je paradoxne Izrael, ktorý si z Varšavy pred týždňom odniesol „štvorku“. Rakúsko a Slovinsko však zatiaľ neradno odpisovať.

Skupina H

Úradujúci majstri sveta Francúzi šokovali v úvodnom dueli, keď v Konyi prekvapivo podľahli domácim Turkom v pomere 0:2.

Všetko však napravili štvorgólovým výpraskom proti Andorre, vďaka čomu sa udržali na prvej priečke. Avšak len o skóre. Spoločne s Tureckom a Islandom majú „les bleus“ zhodne 9 bodov.

Francúz Antoine Griezmann v súboji s tureckým hráčom Mahmut Tekdemirom.

Skupina I

Bronzoví medailisti z Ruska Belgičania si podobne ako Španieli robia zo súperov trhací kalendár a so skóre 11:1 vládnu skupine I. Rusko sa nachádza na druhej priečke so šiestimi bodmi a je zrejme najväčším favoritom na postup z tejto pozície.

Ruský útočník Aleksandr Golovin v zápase proti Cypru.

Skupina H

Taliani sa z absencie na poslednom veľkom turnaji zrejme už spamätali, nakoľko skupinu H ovládajú s plným počtom bodov a skóre 13:1.

Že by niekto narušil ich spanilú jazdu, je zrejme nepravdepodobné, a tak bude zaujímavé sledovať súboj o druhé miesto, ktoré zatiaľ okupujú Fíni s trojbodovým náskokom.

Marco Verratti a Giorgio Chiellini oslavujú víťazný gól proti Bosne.

Kristián Vrábel, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…