Domov Slovensko Premiér vyzýva na očkovanie

Premiér vyzýva na očkovanie

0
0

Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyzval nezaočkovaných ľudí, aby sa poradili so svojím lekárom a ak môžu, dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Vyzval tiež ľudí, aby sa správali zodpovedne.

Predseda vlády po stredajšom rokovaní vlády poukázal na to, že epidemiologická situácia na Slovensku je vážna. Je však presvedčený, že Slovensko ju zvládne.

„Musíme ju zvládnuť a my ju aj zvládneme,“ ubezpečil premiér. Na zhoršovaní pandemických čísel sa podľa premiéra výrazne podpisuje nízka zaočkovanosť i nedostatočná zodpovednosť.

Poukázal i na to, že nové pravidlá nevyhnutne odpovedajú na fakt, že tí, ktorí sa starajú o kontrolu opatrení a zvládanie pandémie, sú často nezmyselne a neodpustiteľne napádaní. „Aj preto sprísňujeme pravidlá,“ zdôraznil Heger upozorňujúc, že nové nastavenie je nevyhnutné aj z hľadiska ekonomiky.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zdôraznil dominantný podiel nezaočkovaných pri hospitalizáciách pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19.

„Vzhľadom na to, aké máme štatistiky, naďalej 700 000 osôb nad 50 rokov máme nezaočkovaných, tento fakt môže mať na šírenie koronavírusu fatálne následky,“ upozornil.

Nastane katastrofa?

Krátkodobé prognózy podľa ministra zdravotníctva hovoria, že do dvoch týždňov bude v slovenských nemocniciach 3 000 pacientov, z nich 300 si bude vyžadovať podporu umelej ventilácie.

Ak tento rast nezastavíme, prekročíme maximá z druhej vlny pandémie. To bude podľa Lengvarského viesť k výraznému obmedzeniu až zastaveniu bielej medicíny a k sekundárnym stratám na životoch z nevykonávania zdravotnej starostlivosti.

Priklonil sa preto k názoru odborníkov, že pri prekročení maxima z druhej vlny sa bude v SR hovoriť o humanitárnej kríze či katastrofe. Problém vidí minister v nízkom percente zaočkovaných ľudí v krajine a v preťaženosti zdravotníckeho systému.

red, TASR, foto: TASR/Pavel NeubauerNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…