Domov Slovensko Pripomenuli sme si 77. výročie ukončenie 2. sv. vojny

Pripomenuli sme si 77. výročie ukončenie 2. sv. vojny

0
0

V nedeľu 8. mája sme si pripomenuli výročie ukončenia najhoršej vojny vo svetovej histórii. Práve tento deň pred 77 rokmi sa považuje za koniec druhej svetovej vojny v Európe, ktorá je dodnes vojnou, ktorá pripravila o život najviac ľudí. Pri tejto príležitosti politickí predstavitelia pripomínajú, že mier nie je samozrejmosťou.

Spomíname si dnes na minulú udalosť, ale spomíname na ňu vo veľmi konkrétnom aktuálnom kontexte vojenského konfliktu, ktorý prebieha v susednej Ukrajine. Táto skutočnosť nám musí pripomínať, že mier nie je samozrejmosťou.

Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na vojenskom cintoríne vo Zvolene. „To, že vzdáme hold príslušníkom sovietskej armády, ktorí sa zaslúžili za naše oslobodenie, nie je možné chápať ako legitimizáciu vojnového konfliktu na Ukrajine.

Dokonca by som povedala, že je to zrada voči všetkým obetiam, ktoré bojovali proti skutočnému a nie domnelému fašizmu,“ povedala Čaputová.

Druhá svetová vojna je mementom aj pre naše životy v 21. storočí. Ak ich chceme prežiť v mieri, musíme mať odhodlanie i prostriedky mier ubrániť, povedal predseda vlády SR Eduard Heger. Pripomenul, že z minulosti by sme si mali zobrať niekoľko ponaučení.

„Zostaňme demokratickou krajinou v pevnom zväzku s našimi spojencami v EÚ a Severoatlantickej aliancii,“ podotkol premiér. Druhá svetová vojna podľa neho vypovedá aj o tom, do akých krajností sa vie ľudstvo dostať na základe manipulácie s informáciami pod vedením patologicky zlých vodcov a ich nenávistných ideológií.

Ako ďalej uviedol, výročie ukončenia druhej svetovej vojny si pripomíname vo vypätej spoločenskej atmosfére i v zložitých medzinárodných podmienkach. „Režim ruského prezidenta Vladimira Putina rozpútal na Ukrajine pod vymyslenými zámienkami nezmyselnú a desivú vojnu.

V dôsledku tejto útočnej vojny rast cien energií a následne aj potravín zhoršuje sociálnu situáciu mnohých našich domácností s nízkymi príjmami,“ zdôraznil Heger.

Nech je mementom

Predseda Národnej rady (NR) SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár si v nedeľu poobede pripomenul koniec druhej svetovej vojny na bratislavskom Slavíne.

„Slávime sviatok oslobodenia a myslím, že si to treba pripomínať. O to dôležitejšie je pripomínať si minulosť, lebo keď sa z nej nepoučíme, tak sme odsúdení na to, aby sme si ju znova zopakovali,“ vyhlásil predseda NR SR.

Poukázal na to, že podobne ako počas druhej svetovej vojny, aj pri súčasnom dianí na Ukrajine na konflikt vždy najviac doplatí civilné obyvateľstvo.

Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom sa koaličná strana SaS zamyslela nad tým, že mier nie je samozrejmosť ani dnes, musíme oň bojovať.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) poukázal, že 77. výročie skončenia druhej svetovej vojny a Deň víťazstva nad fašizmom si dnes pripomíname inak ako predtým.

„Kiež by sa Deň víťazstva nad fašizmom preto stal mementom aj pre novodobého agresora. Mementom, že krvavá vojna, ktorú vedie proti národu túžiacemu po slobode, demokracii a prosperite, sa raz skončí jeho porážkou a zatratením,“ skonštatoval.

Podľa neho opakovaniu hrôz druhej svetovej vojny predídeme len ak nepoľavíme v obrane demokracie a našich slobôd.

Spomínajme, uctime si hrdinov a želajme si mier. „Pamätajme si, že to boli hlavne vojaci Červenej armády spolu s príslušníkmi iných národov, ktorí nás oslobodili a je našou morálnou povinnosťou si tento historický odkaz pripomenúť a ctiť,“ zdôraznil šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Vyslovil želanie, aby žiaden národ nebol súčasťou vojenských konfliktov, aby netrpeli celé rodiny a nemuseli opúšťať svoje domovy. Povedal, že slovo mier dostalo v súčasnosti hlbší význam.

„Žijeme v obavách, ako sa zmení náš každodenný život. Aké sociálne obete budeme musieť ešte priniesť,“ dodal Pellegrini.

red, TASR, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…