Domov Zahraničie Prodemokratické hnutie vyhralo voľby v Hongkongu

Prodemokratické hnutie vyhralo voľby v Hongkongu

0
0

Po niekoľkomesačných protestoch sa v Hongkongu konali voľby do obvodných rád, ktoré drvivo vyhralo opozičné prodemokratické hnutie.

Podľa oficiálnych údajov z volebných komisií vyhralo opozičné prodemokratické hnutie v 17 z 18 obvodných radách Hongkongu.

Voľby sa uskutočnili 24. novembra, a prebiehali na pozadí niekoľkomesačných protestov, ktoré ochromilo bežný život Hongkončanov.

Celkovo sa súperilo o 452 postov v obvodných radách, podľa oficiálnych výsledkov obsadila opozícia až takmer 90 % všetkých postov, pročínska strana prehrala na celej čiare, zo 182 kandidátov uspelo len 21.

Volebná účasť bola najvyššia v histórii, až 71 % oprávnených voličov prišlo odovzdať svoj hlas.

Voľby na pozadí protestov

Protesty vznikli ako reakcia na návrh zákona na vydávanie podozrivých z trestných činov z Hongkongu do Číny. V Hongkongu oficiálne platí jedna krajina dva systémy, kedy síce Hongkong patrí pod správu Číny ale riadi sa demokratickými pravidlami na rozdiel od Pekingu.

Tento návrh vyvolal v Hongkongu nespokojnosť a masové protesty, napriek tomu, že hongkonská správkyňa Carrie Liamová návrh stiahla, protesty už  nedokázala zastaviť.

Požiadavky protestujúcich sa medzitým upravili na celkové menšie zasahovanie Pekingu do ich záležitostí.

Reakcia Číny na výsledky volieb

Reakcia verejnosti na výsledky bola podľa očakávaní oslavná, viacerí očakávajú pozitívne zmeny a najmä ukončenie masových protestov v provincii.

Čína sa oficiálne k výsledkom vyjadrila len nepriamo, kedy sa čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas návštevy Tokia vyjadril len k tomu, že najnaliehavejšou úlohou pre Hongkong je v súčasnosti zastavenie násilia a obnovenie poriadku.

Čínska vláda zasa obviňovala zahraničie zo zasahovanie do ich vnútorných záležitostí. Tiež viaceré čínske médiá hovoria o vysoko spolitizovanom hlasovaní a tiež o vplyvoch cudzích síl zo zahraničia.

Zmena je ešte ďaleko

Na celkovú zmenu však treba viac ako len to, správca Hongkongu je volený v 1200 člennom výbore, zo v súčasnosti zvolených zástupov bude v tomto výbore len 117.

Celkovo obvodné rady sú zväčša len poradné orgány a majú výrazne oklieštené právomoci. Či príde k zmene aj na poste správcu provincie je otázne, súčasná správkyňa Carrie Liamová má aj naďalej podporu Pekingu.

Či príde k jej obetovaniu zo strany Pekingu je nateraz otázne, nič však tomu zatiaľ nenaznačuje. Ona samotná však pripustila, že výsledky volieb odrážajú nespokojnosť ľudí so súčasnou situáciou a problémami v spoločnosti.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…