Domov Zahraničie Proti Macronovi idú ženy. Bude mať Francúzsko prvú prezidentku?

Proti Macronovi idú ženy. Bude mať Francúzsko prvú prezidentku?

0
0

Starostka Paríža Anne Hidalgová a predstaviteľka krajnej pravice Marine Le Penová minulú nedeľu oficiálne ohlásili svoju kandidatúru v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jar 2022. Každá s nich by sa v prípade víťazstva stala prvou ženou vo funkcii prezidenta.

Hidalgová svoju kandidatúru oznámila v meste Rouen na severe Francúzska. Táto členka francúzskej Socialistickej strany (PS) v nedeľu takisto odštartovala predvolebnú kampaň.

Dcéra španielskych imigrantov Hidalgová je favoritkou na získanie nominácie Socialistickej strany. Hidalgová sa narodila v roku 1959 v provincii Cádiz v španielskom autonómnom spoločenstve Andalúzia.

Jej rodina neskôr emigrovala do Francúzska. Hidalgová sa starostkou Paríža stala v roku 2014 ako prvá žena v histórii mesta. V roku 2020 ju obyvatelia zvolili po druhý raz.

Favoritmi Macron a Le Pennová

Predsedkyňa francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Le Penová svoju kampaň začala v meste Fréjus na juhu krajiny.

Obe budú súperkami úradujúceho prezidenta Emmanuela Macrona. Ten svoju kandidatúru ešte neoznámil. Očakáva sa však, že tak urobí. Hidalgová má podľa posledných prieskumov medzi voličmi sedem až deväť percentnú podporu.

Úradujúci prezident Macron a Le Penová majú podporu na úrovni 24 až 25 percent.

Aprílové voľby

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v apríli 2022. Prvé kolo je naplánované na 10. apríla a prípadné druhé 24. apríla.

red, TASR, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…