Domov Zahraničie Rakúsko po voľbách ovládol Sebastian Kurz

Rakúsko po voľbách ovládol Sebastian Kurz

0
0

Voľby v Rakúsku sa skončili podľa očakávaní, teda so staronovým víťazom volieb v podobe Kurzovej strany ľudovcov.

V ostatnú nedeľu sa v Rakúsku skončili predčasné parlamentné voľby, pričom bývalý kancelár Sebastian Kurz sa s veľkou pravdepodobnosťou vráti opätovne k moci po tom, čo korupčný škandál zvrhol jeho koaličnú vládu s krajne pravicovou stranou Slobodná strana Rakúska.

Tento korupčný škandál, nazývaný aj aféra Ibiza, položila koalíciu vedenú Kurzom.

Aféra Ibiza vyvolala predčasné voľby

Predčasné voľby vyvolala aféra Ibiza, ako nazývajú zverejnenú nahrávku dnes už bývalého predsedu Slobodnej strany Rakúska Heinz-Christiana Stracheho v hoteli na Ibize, kde spoločne s neznámou ruskou osobou, o ktorej si myslel, že prezentuje ruských oligarchov, dohadovali možnosti získania štátnych zákaziek za prísľub finančnej pomoci pre jeho stranu.

Kampaň v duchu ochrany

Počas kampane sa viaceré témy opakovali v rôznych podobách, od migrácie až po klimatické zmeny. Strany sa snažili zamerať pozornosť voličov na svoju hlavnú tému, a to, ako ochrániť krajinu proti prisťahovalcom a osobitne proti moslimom, oveľa menej sa venovali samotnej afére Ibiza.

Témou sa stali klimatické zmeny a strany jednotne podporovali túto agendu, ktorá zohrávala zásadný vplyv na rozhodovanie mladších voličov a prvovoličov.

Hlasovanie potvrdilo dominanciu Sebastiana Kurza

Hlasovanie prebiehalo od 7 hodiny ráno do 17 hodiny večer a zvláštnosťou bola možnosť voliť aj 16 ročným Rakúšanom, čo je nižší vek ako v okolitých krajinách alebo u nás.

Výsledky volieb posunuli s rekordným ziskom takmer 40 percent získaných hlasov Kurzovu stranu na prvú priečku.

Druhá podľa očakávaní skončila sociálnodemokratická strana Rakúska, prekvapením bol nárast strany Zelených nad 10 percent hlasov, ktorých volili najmä mladí a prvovoliči. Podľa očakávaní sa prepadla strana slobodných, ktorým aféra Ibiza uškodila.

Povolebná spolupráca môže byť ťažká

Vytvoria Sebastian Kurz (vľavo) a Norbert Hofer vládu?

Viaceré predvolebné debaty naznačovali, že Kurzovi ľudovci budú mať záujem o spoluprácu s krajne radikálnou Slobodnou stranou Rakúska s novým predsedom Norbertom Hoferom.

Spájajú ich nielen podobné formulácie ich programu a predvolebné sľuby, ale aj skutočnosť, že predchádzajúca spolupráca Kurza s touto stranou ho diskvalifikuje, podľa vyjadrení viacerých strán v novozloženom parlamente, zo vzájomnej spolupráce, čo mu zmenšuje priestor na rokovania.

No v hre je aj spolupráca s druhou Sociálnodemokratickou stranou Rakúska, ktorá spoluprácu s Kurzom nevylúčila.

Podľa politológov sa bude snažiť Kurz získať čo najlepšiu koaličnú dohodu a teda bude lavírovať medzi slobodnými a sociálnodemokratickou stranou, kto ponúkne lepšie podmienky pre jeho stranu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Čo asi z neho bude?

Niektorí z nás rozmýšľajú o svojom osudovom povolaní takmer celý život a aj tak ho napokon…