Domov Komentáre RAŠI: Reformy pre reformy

RAŠI: Reformy pre reformy

0
0

Reforma je niečo, čo zmení systém fungovania na efektívnejší. Hegerova vláda však ide rušiť nemocnice a súdy a nazýva to reformami.

Z plánu obnovy máme dostať viac ako šesť miliárd eur, z toho jeden a pol na zdravotníctvo. Vláda si však sama tieto peniaze podmienila zrušením 38 percent všetkých akútnych lôžok v nemocniciach.

Keď to vládni analytici rozpočítali, vyšlo im, že treba zlikvidovať minimálne 22 nemocníc v regiónoch. Normálne, zlikvidovať pôrodnice, chirurgické, interné, neurologické, anesteziologické či detské oddelenia a urobiť z nich doliečovacie ústavy. Nazvali to reformou.

Lenže pri písaní plánu obnovy nerozmýšľali, lebo nemocnice v posledných rokoch začali prechádzať výraznou modernizáciou a vďaka eurofondom má takmer každá slovenská nemocnica zmodernizovaných viacero oddelení.

Nikomu z amatérov, ktorí momentálne riadia Slovensko, ani netrklo, že desiatky až stovky miliónov eur, ktoré sa investovali do nemocníc v regiónoch, budeme musieť vracať.

A čo je horšie, ministerstvo svoj zoznam najskôr potvrdilo, potom dementovalo, potom pozmenilo a nakoniec povedalo, že ho zverejnia až po komunálnych voľbách.

Jasné, lebo keby ho zverejnili pred nimi, ani jeden koaličný kandidát by neprešiel nieto za primátora, ale ani za poslanca. Zoznamy však existujú a ak táto reforma, rozumejte rušenie regionálnych nemocníc neprejde, peniaze z Bruselu sú ohrozené.

Tie však majú ísť na dve nové nemocnice – zrejme v Bratislave a v Martine. Ale pre dve nemocnice, ktoré, mimochodom, naozaj potrebujeme, rušiť ďalších minimálne 22 je nezmysel.

Najmä, keď väčšina z nich je na východe a strede Slovenska, kde sa ľudia nedostanú z okresu do okresu za päť minút. Už dnes niekedy cestujú do nemocnice aj viac ako 30 minút a po tejto nezmyselnej reforme by niektorí mali do najbližšej regionálnej nemocnice aj hodinu a pol.

A takto by som mohol argumentovať ešte hodiny… Preto vyzývam vládu, aby stiahla nezmyselnú akožereformu, a prišla poprosiť Brusel, či ju nemôže nahradiť zvýšením počtu ambulancií v regiónoch, tak, aby do nemocníc naozaj chodilo menej ľudí. A keď to zafunguje, poďme hovoriť o tom, ako optimalizovať nemocnice.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…