Domov Ekonomika Realitná bublina pravdepodobne nepraskne tak skoro

Realitná bublina pravdepodobne nepraskne tak skoro

0
0

Podľa ekonóma Freda Harrisona, ktorý predpovedal ekonomickú krízu v roku 2008, na rozdiel od zvyšku ekonomiky realitnému trhu zatiaľ žiadna kríza nehrozí. Tú predpovedá tomuto segmentu až okolo roku 2026.

Ceny nehnuteľností stále rastú a pravdepodobne sa to nezmení ani s predpovedanou blížiacou sa ekonomickou recesiou. Podľa ekonóma Freda Harrisona funguje realitný trh na báze 18-ročných cyklov.

Svoje tvrdenie operia o pozorovanie vývoja cien nehnuteľností počas uplynulých 300 rokov. Tvrdí, že kríza prichádza cyklicky, zväčša po osemnástich rokoch od predchádzajúcej.

V tejto súvislosti teda upozorňuje na rok 2026, kedy podľa neho praskne realitná bublina a nastane štvorročná fáza poklesu cien.

Podľa Harrisona sa momentálne nachádzame na konci sedemročného rastu cien bývania a pred nami je mierna recesia, za ktorou nasleduje výrazné zdražovanie.

Ťažko predvídať pokles

V druhom kvartáli tohto roka priemerné ceny bývania na Slovensku išli nahor medziročne o 6,4 %. Tempo rastu cien sa však podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej spomalilo.

Priemerné ceny nehnuteľností už prekročili historické maximá z druhého kvartálu 2008 o 0,5 %. „Znamená to, že meter štvorcový nehnuteľnosti je drahší o sedem eur oproti maximám z roku 2008,“ povedala pre agentúru SITA Dovalová.

Veľa však podľa nej závisí od typu nehnuteľnosti. Zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam, tak byty už cenové maximá z roku 2008 prekročili.

„Ťažko predvídať, kedy dôjde k poklesu cien nehnuteľností, nakoľko to závisí aj od viacerých externých faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako sa darí našej ekonomike,“ hovorí Dovalová.

Veľa to záleží podľa nej od toho, ako sa vyriešia zahranično-obchodné vzťahy medzi USA a Čínou, akou formou odíde Británia z únie, a taktiež od toho, ako sa bude dariť nemeckej ekonomike, kam smeruje viac ako pätina slovenského vývozu.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…