Domov Slovensko Rok od vraždy Kuciaka: Vyšetrovanie prinieslo progres

Rok od vraždy Kuciaka: Vyšetrovanie prinieslo progres

0
0

Štvrtok 21. februára si Slovensko pripomína presne rok od vraždy mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorí boli zavraždení vo svojom dome vo Veľkej Mači. Udalosť, ktorá výrazne zasiahla politické i spoločenské spektrum krajiny, rezonuje v spoločnosti dodnes.

K situácii ohľadom vyšetrovania sa cez víkend vyjadril aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorého snahou, spolu s vyšetrovacím tímom policajného zboru, je prinášať odpovede v súvislosti s chladnokrvnou vraždou dvoch mladých ľudí.

Hľadá sa objednávateľ

Aktuálne sú vo väzbe pravdepodobní vykonávatelia vraždy Tomáš Sz., a Miroslav M., ktorí sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a aj ďalšej trestnej činnosti.

Práve títo dvaja muži mali brutálnu vraždu vykonať. Vo väzbe je takisto Alena Zs., ktorá mala na pokyn objednávateľa alebo objednávateľov túto vraždu naplánovať a zrealizovať prostredníctvom zadania vykonávateľom.

Čižnár sa k aktuálnemu stavu vyšetrovania vyjadroval otvorene. „Sme niekde v polovici, máme vo väzbe vykonávateľov, ale my to potrebujeme dotiahnuť aj na tých, ktorí si to objednali. Vykonávatelia to nespravili sami od seba, to vieme všetci,“ povedal generálny prokurátor.

Jaromír Čižnár

Obžaloby zrejme v lete

Čižnár tiež prezradil, že v tejto súvislosti vyšetrovatelia pracujú s viacerými menami, pričom ich však konkretizovať nechcel. „Pracujeme s viacerými menami, a keď to bude aktuálne, tak sa to verejnosť dozvie,“ uviedol šéf generálnej prokuratúry.

Prvé obžaloby mali pôvodne padnúť už počas februára, pôvodný termín sa nepodarilo naplniť. Uviedol ale, že v blízkej dobe by mohli prvé obžaloby padnúť. „Možno by to mohlo byť niekedy v lete, v druhej polovici leta,“ povedal Jaromír Čižnár.

Únik informácií vyšetrovanie komplikuje

V súvislosti s vyšetrovaním sa Čižnár vyjadril aj k únikom informácií zo spisov. Povedal, že informácie musí von vynášať niekto z prokuratúry alebo niekto z vyšetrovateľov.

Citlivou informáciou bolo aj to, že novinár mal byť pred vraždou lustrovaný v policajnej databáze. Čižnár tvrdil, že prokuratúra nemá čo tajiť, no určité informácie by mali ostať v spise, čím apeloval aj na novinárov.

„Informácie púšťajú von niektorí novinári a ja neviem, čo tým sledujú. Či tým sledujú to, že chcú zvýšiť svoju prestíž, že chcú byť oni tí prví, ktorí informujú.

Ja neviem, či si uvedomujú, že týmto veci nepomáhajú,“ povedal Čižnár a dodal, že ak by sa takéto veci nediali, k objednávateľom mohli byť bližšie.

Pozrite si, čo povedal generálny prokurátor v televízii TA3:

Denis Ruščák, video: TA3, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…