Domov Zahraničie Rusko zaviedlo kontrolu internetu

Rusko zaviedlo kontrolu internetu

0
0

V marci tohto roku prijala Ruská duma zákon, ktorým zaviedla možnosť odstaviť internetové spojenie so svetom. Zákon teraz vstúpil do platnosti a opozícia sa bojí zvýšenej cenzúry na internete.

Zákon už v marci tohto roka vzbudil záujem nielen ruskej verejnosti, ktorá masívne protestovala, ale aj pozornosť z ostatných kútov sveta.

Kým oficiálne úrady tvrdia, že ide o zlepšenie kybernetickej ochrany a bezpečnosti obyvateľstva, kritici upozorňujú na možnosť regulácie kritikov vlády, Putina a zavádzania cenzúry na internete.

Zákon o nezávislom internete

Podľa tohto zákona získava Federálny úrad možnosť, ako presnejšie identifikovať prúdenie dát, samotný prenos, alebo aj identifikovať zdroj odkiaľ pochádza.

Zákon umožňuje filtrovať obsah a dokonca umožňuje v prípade núdze vypnúť pripojenie Ruska od celosvetovej siete.

Zákon bol pod drobnohľadom nielen domácich ale aj svetových analytikov, ktorí upozorňujú, že sa Rusko ocitá v podobnej situácii ako Čína, ktorá obsah na internete filtruje a sprístupňuje len ten, ktorý nekritizuje tamojší režim.

Zároveň ale dodávajú, že síce rozsah právomocí, ktorý zákon dáva, je obrovský, no je podľa nich aj technologicky zložité a aj finančne nákladné nateraz ich všetky využiť. Čo však ale neznamená, že ich Federálny úrad v budúcnosti naplno nevyužije.

Kritika zo strany mimovládnych organizácií

Human Rights Watch pre Európu a Strednú Áziu ako aj organizácia Reportéri bez hraníc upozorňujú, že zákon sa v nevhodných rukách môže zmeniť na prostriedok ako cenzurovať informácie, blokovať nevhodný politický obsah a tým umlčať prípadnú kritiku vládnej moci a celú opozíciu na internete.

Podľa nich zákon obmedzuje slobodu prejavu. Rusko odporuje, že cieľom je ochrániť systém pred útokmi zvonka a snaží sa vytvoriť nezávislý ruský internet.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pýtal jedlo na letisku, dnes je z neho jeden z najlepších futbalových obrancov

Futbalový obranca Pepe dosiahol počas hráčskej kariéry mnoho úspechov, no dodnes si pamätá…