Domov Ekonomika Slováci na dovolenkách nešetria

Slováci na dovolenkách nešetria

0
0

Hoci veľké množstvo Slovákov žije takpovediac od výplaty do výplaty, dovolenka je pre väčšinu z nich niečím posvätným a len málokto si počas nej dáva pozor na utrácanie. Podľa dostupných údajov na dovolenky dokonca minieme najviac peňazí zo všetkých krajín V4.

Analýza, ktorú priniesla UniCredit Bank ukázala, že Slováci si na dovolenke poriadne doprajú. Sme dokonca schopní minúť na ňu až 5 % ročného príjmu.

V porovnaní s inými európskymi krajinami sme v priemere, no naše príjmy sa od niektorých krajín poriadne líšia. Priemerný Európan totiž na dovolenku minie 4,9 % svojho ročného príjmu, no v rebríčku najlepšie zarábajúcich krajín by ste Slovensko na popredných miestach hľadali len márne.

Podľa analýzy na dovolenky najmenej míňajú obyvatelia južných krajín. Patria medzi nich Gréci, Portugalci, Bulhari alebo Taliani a to z veľmi jednoduchého dôvodu.

Ide totiž o typické krajiny, kam ľudia za dovolenkou skôr vyrážajú, no ich obyvatelia sú práve v čase dovoleniek vyťažení cestovným ruchom a teda cestujú menej.

Radšej dovolenkujeme doma

Keď sa pozrieme na ostatných obyvateľov krajín, ktoré sú nám blízke, vyrovnajú sa nám iba naši bratia Česi. Tí, podobne ako my, dokážu na dovolenku minúť 5 % svojho ročného príjmu.

Obyvatelia ostatných krajín si už však omnoho viac premyslia, na čo počas dovolenky minú svoje peniaze. Analýza hovorí aj o tom, že Slováci dovolenkujú radšej v domácom prostredí a menej vyrážajú za hranice.

Až 57 % dovolenkových nocí strávia Slováci na Slovensku a zvyšných 43 % prespávajú na zahraničných dovolenkách.

Kratšie, ale drahšie

V porovnaní s inými európskymi krajinami Slováci preferujú skôr kratšie dovolenky. Napriek tomu sme však ochotní za kratšiu dovolenku zaplatiť viac peňazí.

Z regiónu strednej a východnej Európy v tomto ukazovateli patríme medzi lídrov. Viac ako my za dovolenku zaplatia jedine obyvatelia Estónska.

Okrem toho, že naše dovolenky patria medzi tie kratšie, ukázalo sa, že Slováci si ich počas roka nedoprajú veľmi veľa. Priemerný dovolenkujúci Slovák ročne uskutoční 2-3 dovolenky, čo je podľa údajov Eurostatu menej ako európsky priemer.

Hoci teda dovolenky u Slovákov nie sú až tak časté a ani príliš dlhé, sme schopní za dovolenku utratiť celkom slušné percento z toho, čo ročne zarobíme.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Julian Assange skončil v rukách britskej polície

Minulý týždeň po takmer siedmich rokoch prestal Ekvádor držať ochrannú ruku nad Julianom A…