Domov Ekonomika Slováci sa naďalej zadlžujú

Slováci sa naďalej zadlžujú

0
0

Slovensko sa stalo lídrom v zadlžovaní obyvateľstva v rámci celého regiónu, a to aj napriek aktuálne sa znižujúcej dynamike rastu spotrebiteľských úverov.

Finančné záväzky Slovákov dosiahli na konci prvého štvrťroka 36,6 mld. eur. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá zabezpečuje prevádzku spoločného registra bankových informácií a nebankového registra klientskych informácií.

Úvery na bývanie tvorili z toho 71,3 % a 28,7 % spotrebiteľské úvery. Analytička Poštovej banky Lucia Dovalová informovala, že zadlžovanie sa slovenských domácností rastie stále najrýchlejším tempom v rámci Európskej únie.

Zadlžený je, podľa konateľa spoločnosti CRIF SK Jána Budinského, každý tretí dospelý obyvateľ Slovenska. Priemerná výška finančných záväzkov na jedného dospelého Slováka predstavuje približne 8 250 eur.

Snaha o spomalenie zadlžovania

Pod rýchle tempo rastu zadlžovania sa podpisuje, podľa Dovalovej, ekonomický vývoj. Je to klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov, ktoré patria medzi najnižšie v celej únii.

„A v dôsledku snahy využiť priaznivé podmienky na našom úverovom trhu rastie zadlženosť,“ povedala Dovalová.

Aby sa tempo rastu úverov spomalilo a takisto, aby záujemcovia na kúpu nehnuteľností používali aj vlastné zdroje, pristúpila Národná banka Slovenska už minulý rok k prísnejším pravidlám poskytovania úverov na bývanie.

Cieľom zavedenia pravidiel je dosiahnuť, aby slovenské domácnosti neboli príliš zadlžené v porovnaní s ich príjmami, a aby sa predišlo problémom so splácaním úverov v prípade, že sa zvýšia úrokové sadzby.

Tempo rastu úverov síce podľa Dovalovej medziročne spomalilo, no stále dosahuje dvojciferné hodnoty.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…