Domov Ekonomika Slováci sa zadlžovať nechcú

Slováci sa zadlžovať nechcú

0
0

Hoci patria Slováci k najzadlženejším obyvateľom európskej únie, prieskum Poštovej banky ukázal, že našinci život na dlh nepreferujú. Pozitívnou informáciou je aj to, že väčšina z nás má na svojom bankovom účte plusovú hodnotu.

Ekonomickí analytici nedávno upozornili, že hodnota nášho čistého majetku za posledné dva roky klesla štvornásobne a už čoskoro môže dôjsť k situácii, kedy naše dlhy prevýšia naše úspory.

Avšak z prieskumu Poštovej banky vyplýva, že Slováci pripúšťajú možnosť, že budú na účte v mínusovej hodnote, len vo výnimočnom prípade. „Až 90 % klientov je v pluse s priemernou sumou 2 094 € a iba necelých 7 % ide do mínusu.

Priemerný stav na debetnom účte je 250 €,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Najlepšie sú na tom ekonomicky aktívni ľudia od 21 do 60 rokov, ktorí majú našetrené v priemere 2 466 €.

Mladí do 20 rokov majú sumu 331 €, dôchodcovia 1 939 €. Podľa prieskumu 40 % tých, ktorí si šetria, má úspory na bežnom účte. „Rovnaké percento našich klientov si svoju finančnú rezervu vytvára na vkladných knižkách, sporiacich účtoch či termínovaných vkladoch.

Na týchto produktoch majú v priemere 3 592 €,“ hovorí Žáčková. Optimálna finančná rezerva by mala byť vo výške šesťnásobku mesačného príjmu.

Podľa prieskumu Poštovej banky si vyše polovica Slovákov myslí, že si tento finančný vankúš dokáže vytvoriť. Pravda je však taká, že väčšina nedisponuje potrebnou rezervou a faktom je, že domácnosť by viac ako pol roka zo svojich úspor vedelo financovať len 13 % Slovákov.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…