Domov Slovensko Slováci štátu nedôverujú. Extrémizmus narastá

Slováci štátu nedôverujú. Extrémizmus narastá

0
0

Potvrdil to prieskum, ktorý zrealizovala Európska komisia. Výsledky Eurobarometra nemôžu byť pre našu vládu potešujúce. Až 72 percent opýtaných Slovákov totiž štátu neverí. Klesajúca dôvera v štát sa netýka len justície, ale aj polície a armády. Slovensko je vôbec druhé najhoršie spomedzi krajín Európskej únie.

Alarmujúce je, že Slovensko sa oproti minulým rokom ešte zhoršilo. Mimovládna organizácia Transparency Interantional Slovensko (TIS) uviedla na svojej sociálnej sieti, že ide o najhorší výsledok od roku 2004.

Dodala, že takáto vysoká nedôvera v štátne inštitúcie ľudí môže viesť k vyhľadávaniu extrémistických riešení.

Súdnictvo je v troskách

Minulý rok v máji justícii podľa Eurobarometra nedôverovalo 62 percent opýtaných Slovákov. V druhej polovici novembra to už bolo 72 percent, čo znamená, že nedôvera stúpla o desať percent.

V tomto sme v Európskej únii suverénne „najlepší“. Za týmto tragickým výsledkom údajne môže stáť situácia okolo vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Takisto zverejnená komunikácia Mariana Kočnera so sudcami, prokurátormi, policajtmi a napojenie významných členov vlády práve na osoby podozrivé a obvinené zo závažných trestných činov.

Ani polícia a armáda si nepolepšili

Radosť nemôžu mať ani policajti či vojaci. Čísla ukázali, že polícii nedôveruje viac ako 55 percent občanov. Týmto sme si vyslúžili posledné miesto v EÚ, keďže priemer dôvery sa pohybuje okolo 71 percent.

Jediným parametrom, kde Slovensko nie je v pásme nedôvery je armáda. Tej neverí 42 percent občanov, čo je takisto zhoršenie, no nie také výrazné.

Nedôvera je hnojivom

„Ak ľudia neveria, že ochranu či poriadok vie nastoliť štát, riešia si spravodlivosť ‚po svojom‘ alebo volajú po radikálnych riešeniach,“ uvádza vo svojom stanovisku TIS.

To ďalej dodáva, že nasledujúce voľby budú kľúčové, pretože sme sa od posledných volieb vo všetkých ukazovateľoch zhoršili. Otázkou teda je, kto dokáže tieto negatívne výsledky prispôsobiť aspoň štandardom v EÚ.

TIS však uviedla aj jedno pozitívum, napriek alarmujúcim výsledkom. „Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stúpla dôvera v právny systém u nás z 25 na 33 %, čo je najväčší skok za rok a pol od roku 2004, keď sa tieto dáta začali zbierať.“

Denis Ruščák, foto: ÚS SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…