Domov Šport Slováci vo federálnom derby neúspešní

Slováci vo federálnom derby neúspešní

0
0

Zverenci trénera Jána Kozáka si v sobotu 13. októbra v rámci európskej Ligy národov zmerali sily s reprezentáciou Česka. Favorizovaní Slováci si pred vypredaným štadiónom nedokázali poradiť so svojím obľúbeným rivalom a v 1. skupine B‑divízie majú na konte už dve prehry a zatiaľ žiaden bodový zisk.

Česi o svojom víťazstve rozhodli gólmi Krmenčíka a Schicka, o jediný presný zásah domácich sa postaral Marek Hamšík, pre ktorého šlo o rekordný 108. štart v najcennejšom drese.

Oba celky zvolili rozostavenie 4-2-3-1. Do brány domácich sa postavil Martin Dúbravka, priestor pred ním istili stopérske esá Škriniar so Škrtelom a záloha na čele s Hamšíkom a Lobotkom taktiež nevyzerala márne.

Možno práve veľké mená zapríčinili počiatočnú nervozitu hostí, avšak boli to práve oni, kto sa dostal do prvej veľkej šance. V 9. minúte hry napálil spoza šestnástky Vydra, odrazená lopta sa dostala na nohu zaskočeného Součka a ten z bezprostrednej blízkosti prestrelil.

Česi po nedávnom debakli 1:5 s Ruskom výrazne zlepšili defenzívu. V prvom polčase eliminovali akúkoľvek snahu domácich o otvorenie skóre. V 19. minúte sa o jediný „záblesk“ postaral Hamšík, jeho „pätičku“ však zlikvidoval pozorný Vaclík.

Do šatní tak po polčasovom hvizde odchádzali o niečo spokojnejší hostia. Ani jeden z tímov sa nechcel uspokojiť s rysujúcou sa deľbou bodov, a tak sa po prestávke hra otvorila.

Najväčšia šanca „repre“ v doterajšom priebehu zápasu prišla v 52. minúte. Striedajúci Sabo našiel v šestnástke dobre postaveného Dudu, stredopoliar Herthy Berlín však svoju „obalovačku“ nezmestil medzi tri tyče. Následne sa teda mohli radovať hostia.

Škriniar nedokázal odtlačiť rozbehnutého Krmenčíka, ten zoči‑ voči Dúbravkovi nezaváhal a poslal svoj tím do vedenia. Rozjasať domáce tribúny sa podarilo o 10 minút neskôr Marekovi Hamšíkovi.

Hviezda „spod Vezuvu“ dostala loptu ako na podnose a delovkou do odkrytej brány patrične oslávila svoje prvenstvo v počte štartov v národnom drese.

Slováci však nedokázali zužitkovať tento impulz a po pár neúspešných pokusoch o zvrátenie skóre sa opäť ocitli v pozícii prehrávajúceho mužstva.  Striedajúci Schick sa po troch minútach na trávniku presadil hlavou cez Škrtela a uzavrel na konečných 2:1.

Kozák s tvrdou kritikou

Šance Slovenska na prvenstvo v skupine sú po prehrách na Ukrajine a v Trnave proti Česku mizivé. Tréner Ján Kozák sa po zápase okrem svojich dojmov s novinármi podelil aj o motiváciu do ďalších zápasov súťaže.

„Škoda, že sme neuspeli. Nezaslúžili sme si prehrať. Liga národov je jedna z možností kvalifikovať sa na európsky šampionát, ale ťažšia. Je tam málo zápasov.

Ešte je však o čo hrať. Nie je nám jedno, či skončíme tretí v skupine alebo druhí,“ povedal 64-ročný lodivod a pristavil sa aj pri výkone dvoch vychádzajúcich hviezd reprezentácie, „Nie Hamšík, ale Stano Lobotka hral zle, Milan Škriniar tiež nehral dobre.

Buďme objektívni. Už sa veľa rozpráva o miliónoch, ale treba to ukázať na ihrisku. Prichádza čas, že viac zodpovednosti musia prebrať na seba aj iní hráči, či už Škriniar, Lobotka, Duda, Mak, Weiss…

Nemôžu donekonečna čakať, že lídrami budú stále Škrtel s Hamšíkom,“ podotkol Kozák. „Sokoli“ svoje pôsobenie v skupinovej fáze Ligy národov uzavrú v novembri, kedy ich čaká domáca odveta proti Ukrajine a stretnutie v Česku.

Hamšík rekordérom, Škrtel „stovkárom“

Stredopoliar slovenského národného tímu a jeho najväčšia hviezda Marek Hamšík sa štartom v sobotňajšom zápase Ligy národov proti Česku osamostatnil na čele rebríčka hráčov s najväčším počtom odohraných reprezentačných zápasov.

Pripísal si už 108. štart v najcennejšom drese. Bývalý reprezentant Miroslav Karhan ich má na svojom konte 107. Tretím v partii slovenských „stovkárov“ sa taktiež práve v sobotu stal náš elitný obranca Martin Škrtel.

Kapitán slovenského výberu si však svoj jubilejný zápas predstavoval inak. Výhra s rivalom z Česka by bola tou najlepšou oslavou tohto významného míľnika.