Domov História Slovák s javorovým listom na hrudi

Slovák s javorovým listom na hrudi

0
0

NHL je považovaná za najlepšiu hokejovú ligu sveta. Hráči, ktorí sa stanú súčasťou súpisky niektorého z jej tímov patria medzi hokejovú elitu. Tí, ktorých meno sa zapíše do Siene slávy NHL, sú považovaní za skutočné legendy.

Takou legendou bol aj Stan Mikita, ktorého úžasná kariéra bola takýmto spôsobom odmenená v roku 1983. Rovnakej cti sa dostalo aj Petrovi Šťastnému, ktorý bol ako druhý Slovák do Siene slávy NHL uvedený 16. septembra 1998.

Lepší život našiel za veľkou mlákou

Peter Šťastný sa narodil 18. septembra 1956 v Bratislave. Prvý kontakt s hokejom mal na ihrisku na bratislavskej Kvetnej ulici. Profesionálnu hráčsku kariéru odštartoval v roku 1974 v Slovane Bratislava.

Tu spolu so svojím starším bratom Mariánom a mladším bratom Antonom tvoril obávanú trojicu útočníkov. Práve vďaka tejto trojici Šťastných zažil Slovan svoju zlatú éru a v sezóne 1978/1979 získal titul československého majstra.

V roku 1980 sa však Peter spolu s bratom Antonom rozhodli pokračovať v hokejovej kariére za veľkou mlákou. Pokoriť chceli po domácej lige aj tú zámorskú.

Československo sa však v tej dobe stále nachádzalo v sovietskej sfére vplyvu a tak bolo jedinou možnosťou ilegálne opustenie republiky. Prvým tímom NHL, ktorého dres si bratia obliekli, bol už dnes neexistujúci Quebec Nordiques.

Po prvej sezóne sa z dvojice opäť stala trojica, keď sa k nim pridal aj najstarší brat Marián. Z bratského tria vynikal však najviac práve Peter, ktorý získal v sezóne 1980/1981 Calderovu cenu pre najlepšieho nováčika.

Peter dokonca počas prvých šiestich sezón v NHL neklesol pod hranicu sto bodov. Celkovo odohral v tíme Quebecu desať sezón. V sezóne 1989/1990 obliekal dres New Jersey Devils a v sezóne 1993/1994 zas St. Louis Blues.

Tu však v polovici sezóny ukončil svoju profesionálnu hráčsku kariéru a stal sa vyhľadávačom talentov.

Ešte aj dnes možno Petra Šťastného vídať na ľade počas exhibičných podujatí.

Na hrudi s javorovým listom, aj s dvojkrížom

V roku 1984 nastala v živote Petra Šťastného veľká zmena. Po získaní kanadského občianstva sa stal súčasťou reprezentácie. Celkovo odohral za kanadskú reprezentáciu 10 zápasov, v ktorých zaznamenal jeden presný zásah.

Po páde železnej opony sa však rozhodol nakrátko do svojej vlastni vrátiť. Spravil tak v sezóne 1993/1994, kedy za belasých odohral 4 zápasy, počas ktorých si pripísal celkovo 4 body.

V rokoch 1992 až 1995 sa vrátil späť do slovenskej reprezentácie a ukázal, že je stále v najlepšej forme. Odohral celkovo 31 zápasov a zaznamenal 20 gólov.

Práve Peter Šťastný významnou mierou prispel k postupu Slovenska do najvyššej svetovej kategórie. Na MS B-skupiny, ktoré sa konali v Bratislave, sa stal najlepším strelcom šampionátu, ba dokonca v kľúčovom zápase s Lotyšskom zaznamenal víťazný gól.

Úspechy Petra Šťastného

Peter Šťastný sa počas svojej kariéry v NHL stal druhým najproduktívnejším hráčom 80. rokov, pričom lepším bol len Wayne Gretzky.

S reprezentáciou Kanady sa mu podarilo vyhrať Kanadský pohár v roku 1984, s československou  získal dvakrát titul majstra sveta a v roku 1994 bol kapitánom slovenského reprezentačného tímu na olympiáde v Lillehammeri.

Za jeho skvelú kariéru v NHL ho v roku 1998 odmenili zaradením do Siene slávy NHL v Toronte. O dva roky neskôr jeho meno pribudlo aj do Siene slávy IIHF a v roku 2002 bol zaradený aj do Siene slávy slovenského hokeja.

Z nej však po konflikte s Jurajom Širokým v roku 2009 dobrovoľne vystúpil. Dnes môžeme stále sledovať úspešnú kariéru jeho syna Paula, ktorý USA  reprezentoval na viacerých svetových šampionátoch a tiež na dvoch olympijských hrách.

puma, foto: SITA, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…