Domov Šport Slovákov v Chorvátsku zmietli strelci z Trnavy

Slovákov v Chorvátsku zmietli strelci z Trnavy

0
0

Kvalifikačná kampaň o postup na budúcoročný európsky šampionát pokračovala pre slovenskú reprezentáciu v sobotu 16. novembra. Na štadióne v Rijeke sa postavila domácemu výberu Chorvátska. Slováci aj napriek polčasovému vedeniu 1:0 nedokázali dotiahnuť zápas do víťazného konca a z Balkánu sa domov vrátili bez bodového zisku.

Sokoli od úvodu duelu pôsobili ustráchaným dojmom a vicemajstrom sveta z roku 2018 nedokázali v prvej polhodine výraznejšie „podkúriť“.

Na pozore sa musel mať predovšetkým brankár hostí Dúbravka, ktorý musel v prvom dejstve zlikvidovať štyri nebezpečné strely súpera. Tromfom „vatrenych“ sa ukázal byť útočník Dinama Záhreb Bruno Petkovič.

Len 25-ročný forward robil po dobu celých 90 minút slovenskej defenzíve vrásky. Po úvodnom tlaku Chorvátov sa z prvej vážnejšej šance presadili prekvapivo hostia, keď v 32. minúte z Lobotkovho centra profitoval jemným dotykom Boženík.

Očakávaný nápor domáceho tímu prišiel okamžite po štarte druhého polčasu. O 10 minút už bolo vyrovnané. Na milimetrovú strelu Vlašiča nemal dovtedy bezchybný Dúbravka nárok.

V 60. minúte na seba opäť upozornil Petkovič, keď po rohovom kope vyskočil najvyššie a poslal loptu do siete. Spečatiť víťazstvo a vytúžený postup na majstrovstvá Európy dokázal v 74. minúte Perišič.

Akvizícia mníchovského Bayernu predviedla v sklze ukážkové zakončenie. Momentu predchádzalo zbytočné vylúčenie Róberta Maka, ktorý uvidel druhú žltú kartu po faule v strede poľa.

Hrateľný súper nás vyškolil

Prehra proti papierovému favoritovi mrzela aj kormidelníka slovenského mužstva Pavla Hapala. Podľa 50-ročného Čecha mohli jeho zverenci na chorvátskej pôde pokojne pomýšľať na bodový zisk. „Z pohľadu výsledku ma to mrzí, pretože sa tu dalo niečo uhrať.

Ak nie zvíťaziť, tak minimálne remizovať, aj keď som cítil, že sila Chorvátov je veľká,“ poznamenal niekdajší kouč MŠK Žilina či slovenskej „dvadsaťjednotky“,„na druhej strane, kým sme inkasovali gól na 1:1, tak sme boli vyše 50 minút veľmi kompaktní, nepúšťali sme Chorvátov do vyslovene stopercentných gólových šancí.“

Na vývoj zápasu mal dopad aj predčasný odchod do spŕch krídelníka Róberta Maka. Domáci tak odohrali viac než 25 záverečných minút v početnej výhode.

„Bolo to dosť necitlivé vylúčenie, i keď som to až tak dobre nevidel a nerád by som to teraz hodnotil. V tom momente už bolo po zápase,“ okomentoval verdikt francúzskeho arbitra Turpina Pavel Hapal.

Ofenzívny ťahúň Zenitu Petrohrad uznal svoje zlyhanie, avšak o oprávnenosti vylúčenia pochybuje: „Ak urobíte druhý faul v zápase, ešte k tomu na polovici ihriska a dostanete červenú kartu? Niečo také som nevidel dlho. A ešte k tomu za taký faul, pri ktorom som sa iba dotkol protihráčovej ruky.“

Posledný zápas kvalifikácie odohrala naša reprezentácia v utorok večer. Zápas proti Azerbajdžanu slovenská reprezentácia síce zvládla, no aj napriek víťazstvu 2:0 sa medzi priamych postupujúcich nezmestila.