Domov Šport Slovenky po prvý raz zvíťazili nad Ruskami

Slovenky po prvý raz zvíťazili nad Ruskami

0
0

Slovensko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien zdolalo Rusko 4:1. Tím SR si 21. – 22. apríla zahrá v play‑off o elitnú osmičku. Slovensko po prvý raz v Pohári federácie získali skalp Ruska.

Tím kapitána Mateja Liptáka sa v bratislavskom NTC dokázal vyrovnať s absenciou Dominiky Cibulkovej i zdravotnými problémami Magdalény Rybárikovej, ktorá pre bolesti chrbta nenastúpila na úvodnú nedeľňajšiu dvojhru.

Potapovová v singli dvojok proti Kužmovej nahradila Annu Kalinskú. Ešte len 16-ročná Ruska podstúpila svoj debut v tejto súťaži, o tri roky skúsenejšia Kužmová ho absolvovala v sobotu a má teraz skóre 1:1.

Viktória Kužmová zvíťazila nad Anastasiou Potapovovou za 117 minút 3:6, 6:3, 6:4. Košičanka sa nachádza na svojej rekordnej 121. pozícii v počítačovom poradí WTA, Potapovovej patrí presne 200. miesto (tiež osobné maximum), kedysi bola jednotkou juniorského tzv. kombinovaného systému ITF.

Bol to premiérový vzájomný duel. „Snažila som sa koncentrovať sa na každú loptičku a napokon som to vybojovala. Som veľmi rada. Po prvom sete som si pripomínala, že som prehrala vyrovnaný gem na príjme za stavu 3:3, v ktorom som mala veľa príležitostí.

Uvedomovala som si teda, že to bolo o úplných maličkostiach. Vedela som, že keď uspejem v ďalších dôležitých okamihoch, súperku tým možno zlomím. Pred takto povzbudzujúcim domácim publikom to celé bolo veľmi emotívne,“ povedala Kužmová pre RTVS.

Predtým v rovnaký deň Jana Čepelová hrala namiesto Magdalény Rybárikovej a triumfovala nad jednotkou hostiek Nataliou Vichľancevovou za 76 minút dvakrát 6:4.

Uspela úplne zaslúžene. Nečelila žiadnemu brejkbalu, bola oveľa účinnejšia na returne a zahrala kvalitnejšie v medzihre. „Zahrala som veľmi dobre, hoci pred zápasom som pociťovala nervozitu.

Hrať za krajinu je zodpovednosť a mám radosť, že som tento zápas zvládla. O tom, že dostanem šancu namiesto Magdy, som sa dozvedela ráno, o jedenástej sme mali poradu, dohodli sme sa takto.

Teší ma, že som vybojovala bod pre Slovensko,“ povedala Čepelová pre RTVS. Šéf realizačného tímu SR Matej Lipták pre RTVS vyhlásil: „Pred nedeľou som veril, že môžeme tento zápas zvládnuť.

Janka aj Viki vedia hrať tenis a bolo to len o tom, ako sa vyrovnajú so situáciou. Samozrejme, že bez Magdy to pre nás bolo oslabenie. Nemohla hrať, necítila sa okej, bola pripravená aspoň na štvorhru.

Neviem, či som Janku videl niekedy takto zahrať na servise, veď Vichľancevovej nedopriala ani jeden brejkbal. Postupne sa rozohrávala aj vo výmenách, bola čoraz lepšia.

Viki chvíľu trvalo, kým chytila rytmus, ktorý potrebuje. Spočiatku bola trochu zakríknutá, potom svoj výkon rozvinula. Skvele to odservovala vo dvoch gemoch v úvode tretieho setu, v ktorých čelila brejkbalom. To ju podržalo a napokon dosiahla rozhodujúci brejk.