Domov Šport Slovenskí hokejisti vydolovali z prvých zápasov len tri body

Slovenskí hokejisti vydolovali z prvých zápasov len tri body

0
0

Slovensko malo po prvých štyroch dueloch na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách v tabuľke len tri body. Slováci vstúpili do turnaja víťazstvom, hoci ich Francúzi potrápili. Následne však prišlo zaváhanie s Nemeckom a taktiež očakávaná prehra so silným kanadským výberom.  Zverenci Craiga Ramsayho však majú ešte pred sebou dostatok duelov, aby si zaistili postup do vyraďovacích bojov.

Hneď v prvý hrací deň helsinského šampionátu boli v akcii aj slovenskí hokejisti. V piatok popoludní nastúpili na svoj prvý zápas proti súperovi z kategórie priateľných – Francúzsku.

Víťazný vstup do turnaja

Slováci vstúpili do zápasu ofenzívne aktívnou hrou a snažili sa o rýchly gól. Brankára Buyssea sa im podarilo napokon prekonať v 11. minúte, kedy Regenda na hranici bránkoviska uplatnil dôraz a dorážkou zúročil Grmanovu prihrávku.

V prvej tretine sa potom už iba vylučovalo, no skóre sa už nezmenilo. Hneď v 40. sekunde druhej časti sa efektným „semaforom“ prezentoval brankár Rybár.

O dve minúty sa slovenský tím dostal k prvej presilovke, ktorú hneď aj zúročil. Buysse vyrazil Lantošiho strelu priamo pred pohotového Tatara, ktorý trafil do odkrytej časti bránky.

Potom však Francúzi prevzali iniciatívu a dočkali sa aj gólov. V 27. minúte ešte Rybár podržal svoj tím vo veľkej šanci Treilleho, ale v pokračujúcej akcii Francúzov Rech bekhendom spomedzi kruhov trafil presne.

Slováci následne nepotrestali vylúčenie Claireauxa a pykali. Perret už počas hry piatich proti piatim vyrovnal, keď sa po ďalšom zaváhaní slovenskej defenzívy dostal pred Rybára, ktorého prekonal blafákom – 2:2.

Francúzi mohli ísť do aj vedenia, ale ďalšiu slovenskú chybu nepotrestal Texier. Slováci získali náskok späť v 39. minúte, keď sa Liška natlačil pred brankára a Takáč zblízka skóroval.

V úvode tretej časti sa slovenský tím snažil držať hru ďaleko od Rybára. Oba tímy sa striedavo dostávali do šancí, no skóre sa už menilo len v samom závere.

Osem sekúnd pred koncom Regenda dopravil puk do opustenej francúzskej bránky. „Myslím si, že náš výkon bol perfektný. Ale škoda chýb, ktoré nás stáli góly.

Niekto si myslí, že sú to len Francúzi, ale je to ťažký súper, fyzicky náročný. Sme radi za body,“ zhodnotil prvé vystúpenie Slovenska na šampionáte kapitán Tomáš Tatar.

Trénera Ramsayho potešil najviac fakt, že jeho zverenci našli cestu k víťazstvu: „Dobrým mužstvom môžete byť vtedy, keď vyhráte, aj keď sa vám nedarí.

Čiže nevyhráte vždy preto, lebo ste lepší, ale preto, lebo nájdete cestu, ako vyhrať. Musíte sa k tomu prebojovať a toto bol jeden z tých zápasov.

Nebude tu ani jeden ľahký zápas a my musíme byť pripravení na každú jednu minútu. Nemôžeme si robiť pauzy a uľahčovať si veci. Potrebujeme viac držať puk, aby sme ho toľko nenaháňali,“ povedal tréner slovenského národného tímu.

Zaváhanie s Nemcami

Hneď v sobotu čakal mladý slovenský výber druhý duel, a opäť sme boli favoritmi, i keď nie tak výraznými ako v prvom zápase.

Nemecký hokej v posledných rokoch patrí k tomu lepšiemu na hokejovej mape sveta a ukázalo sa to aj v zápase so Slovákmi. Prvá tretina veľa hokejovej krásy nepriniesla. Mužstvá hrali pozorne v obrane, fyzicky a nepúšťali sa do riskantných útokov.

Strelecky boli aktívnejší Slováci, ale lepšie šance mali súperi. V prvej časti boli napokon úspešnejší gólmani. Skóre duelu sa zmenilo až v 22. minúte. Nemci získali puk a vyrazili do útoku, Plachta prihral pred bránku, kde si Jánošík nešťastne zrazil puk za Rybára.

Slovensko sa snažilo rýchlo odpovedať a na Grubauera mierili v krátkom slede strely Lišku, Gachulinca a Rosandiča, ale ani jedna sa neujala. Naopak, Nemcom vyšiel v 27. minúte rýchly brejk 2 na 1…