Domov Šport Slovensko nastúpilo na európsku scénu neúspešne

Slovensko nastúpilo na európsku scénu neúspešne

0
0

V rámci prvého predkola najnovšej edície Európskej ligy sa vo štvrtok 11. júla na futbalových trávnikoch predstavili aj traja zástupcovia slovenskej Fortuna ligy. Zatiaľ čo DAC Dunajská Streda uhrala na domácom štadióne sľubnú remízu, MFK Ružomberok a Spartak Trnava sa pred štvrtkovými odvetami nenachádzajú v najlepšej pozícii. Oba celky vstupujú do odvety s dvojgólovým mankom a bez presného zásahu.

Na juhu padali lacné góly

DAC sa v pohárovej Európe predstavil už druhý rok za sebou. V minuloročných bojoch o účasť v základnej skupine prestížnej klubovej súťaže stroskotal vicemajster ligy na Diname Minsk.

Tentoraz sa mu do cesty postavil päťnásobný poľský šampión Cracovia Krakov so slovenským gólmanom Michalom Peškovičom. V MOL Aréne diváci videli padať góly len v úvodnom dejstve.

Hostí tlačil dopredu najmä aktívny Holanďan van Amersfoort. Po tom, ako opečiatkoval spojnicu Jedličkovej brány, si práve jeho strelu tečoval do vlastnej siete Kružliak.

Domáci však dokázali odpovedať ešte do prestávky. Slováka Peškoviča za pomoci teču protihráča prekonal Divkovič. V druhom dejstve ani jeden z celkov nevkladal veľa úsilia do ofenzívy.

Cieľom bolo predovšetkým nespraviť chybu a neinkasovať, a tak sa súperi rozišli po 90 minútach zmierlivo. Odveta sa koná vo štvrtok 18. júla o 19:00 na štadióne Józefa Pilsudského. Úspešnejší z dvojice sa v druhom predkole stretne s gréckym Atromitosom Atény.

Chabá ofenzíva Spartaka

Úradujúci držiteľ Slovenského pohára z Trnavy mal za cieľ nadviazať na úspešné minuloročné pôsobenie v Európskej lige. Aj napriek absolútnym zmenám vo vedení klubu či v hráčskom kádri oproti uplynulej sezóne boli ambície „andelov“ vysoké.

Duel v bosnianskej  Banja Luka však hosťom vôbec nevyšiel. Domáci FK Radnik Bijeljina síce v prvom polčase nehýril aktivitou, no Trnavčania svoju optickú prevahu nedokázali využiť.

Akémukoľvek pokusu o otvorenie skóre vystavila stopku domáca defenzíva či pozorný Kozič. Oprát sa tak chopil súper a v 34. minúte strhol vedenie na svoju stranu.

Na Mekičov „padajúci list“ nemal Rusov žiaden nárok. Krátko po prestávke pridal Radnik ďalší zásah zásluhou kapitána Djuriča. Po jeho krížnej strele k žrdi sa Rusov naťahoval zbytočne.

Kormidelník hostí Ricardo Chéu sa po zápase nechal počuť, že s bezzubým výkonom svojich zverencov nebol spokojný, no pred odvetou podľa neho nie je nič stratené.

„Myslím si, že sme zápas prehrali preto, lebo súper bol agresívnejší ako my. Nehrali sme s takým nasadením, ako by si takýto zápas zaslúžil,“ vyhlásil 38-ročný Portugalčan.

„Ešte nie je koniec, v odvete urobíme všetko preto, aby sme tento nepriaznivý stav otočili.“ Odveta je na programe vo štvrtok o 20:45 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.

Vyrovnaná partia v prospech Bulharov

MFK Ružomberok sa naposledy predstavil na európskej scéne v sezóne 2017/18. Na sľubnej púti do skupinovej fázy mu v treťom predkole vystavil stopku anglický Everton v útoku s hviezdnym Wayneom Rooneym.

Majster Slovenska z roku 2006 vo štvrtok privítal na svojom trávniku 26-násobného bulharského majstra PFC Levski Sofia. Zverenci trénerského dua Haspra – Sapara sa pod Čebraťom snažili od úvodu ujať vedenia, čo sa im podarilo v 14. minúte.

Gól Kostadinova však arbiter neuznal pre odmávaný ofsajd. Bulharský celok sa prihlásil o slovo v 36. minúte. Presnou hlavičkou prekonal Krajčírika Mariani.

Aj v úvode druhého polčasu bola „Ruža“ aktívnejším tímom, avšak v 51. minúte korunoval Brazílčan Paulinho svoj únik gólom.

Po tomto zásahu hostia kontrolovali priebeh stretnutia až do záverečného hvizdu. Ružomberok zabojuje o postup vo štvrtok o 18:30 vo Vivacom Aréne v Sofii.

Kristián Vrábel, foto: facebook DAC