Domov Ekonomika Slovensku sa darí nielen v ekonomike, ale aj v korupcii

Slovensku sa darí nielen v ekonomike, ale aj v korupcii

0
0

Brusel v pravidelnom ročnom hodnotení veľmi decentne pochválil Slovensko za ekonomický rast, ale statočne nám aj naložil za to, že si prejedáme budúcnosť, lebo zanedbávame školstvo, zdravotníctvo a daňami „zdierame“ najmä chudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Zároveň tu prekvitá korupcia a súdnictvo máme najmenej nezávislé v únii.

Slovensku sa ekonomicky darí, čísla sa spochybniť nedajú. Aj tento rok by sme mali patriť medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v Európskej únii.

Darí sa nám však nielen ekonomicky, ale aj v tom, že úspešne prejedáme svoju budúcnosť. Uvádza to v najnovšom ročnom hodnotení krajín Európska komisia, ktorá je najvyšším výkonným orgánom únie.

„Pretrvávajúce nedostatky v určitých oblastiach pracovného trhu, školstva, infraštruktúry a verejnej správy, ako aj v oblasti korupcie stále obmedzujú rozvojový potenciál krajiny,“ uvádza Brusel v hodnotení Slovenska.

Školstvo upadá

Brusel tým veľmi jemne naznačil, že krajina funguje najmä vďaka rekordne dlhej ekonomickej expanzii v Európe a vo svete a kľúčové oblasti v štáte chradnú.

Hanbou je najmä upadajúce školstvo, ktoré vlády na Slovensku už desaťročia zanedbávajú. „Výsledky v oblasti vzdelávania sú nedostatočné, ďalej sa zhoršujú a odhaľujú výrazné regionálne a sociálno-ekonomické rozdiely.

Podľa prieskumu v rámci Programu pre medzinárodné hodnotenie žiakov (PISA) je podiel žiakov dosahujúcich podpriemerné výsledky vyšší, než je priemer EÚ vo všetkých testovaných oblastiach – čítaní, matematike a prírodných vedách,“ kriticky hodnotí situáciu v školstve Brusel s tým, že testy ukázali veľké rozdiely v kvalite výučby medzi bohatšími a chudobnejšími regiónmi krajiny.

„Z celoštátnych testov na základných školách vyplývajú veľké rozdiely vo výsledkoch v rámci krajiny. Najhoršie výsledky boli zaznamenané v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

Najlepšie výsledky dosiahli žiaci z Bratislavy,“ uvádza sa v analýze eurokomisie. Školstvo, ako to naznačil Brusel, nie je prioritou slovenskej vlády, pretože výdavky v sektore sú „naďalej nízke a premietajú sa do nízkych miezd učiteľov a nedostatočného vyučovacieho vybavenia vrátane oblasti digitálnych zručností.

Na školstvo vláda dáva v prepočte okolo 4 percent hrubého domáceho produktu, kým priemer únie je až o štvrtinu vyšší.

Dlhy nemocníc stúpajú

Tŕňom v oku je pre Brusel aj zdravotná starostlivosť. „Reformy zamerané na zlepšenie nákladovej účinnosti zdravotníctva pokračujú, no verejné nemocnice stále generujú rozsiahle straty a v roku 2018 im boli opätovne odpustené dlhy.

Nedostatok pracovníkov v sektore zdravotníctva je čoraz naliehavejším problémom, najmä vo vidieckych oblastiach,“ hodnotí situáciu v zdravotníctve eurokomisia.

Brusel si všíma aj neporiadok v daniach. Kritizuje najmä to, že Slovensko vyberá dane a odvody najmä od obyčajných ľudí, zatiaľ čo bohatých ľudí vláda pod vedením Smeru, ktorý sa tvári, že je sociálny, stále šetrí.

Dane z firiem znížila, ale ľuďom pridáva stále nové dane. Raz je to daň z poistenia, inokedy vyššie zdravotné odvody z práce či najnovšie „daň z jedla“, čiže odvod z obratu obchodných reťazcov, ktorý pochádza z diele „sociálnych inžinierov“ Dankovej SNS.

„Dane z práce a príspevky na sociálne zabezpečenie sú v súčasnom daňovom mixe obzvlášť významné, keď tvoria až 53,9 % z celkových daní,“ uvádza sa v analýze Bruselu. Priemer únie je 49,7 %.

Vláda podporuje bohatých

Tento stav kritizujú analytici aj na Slovensku. „Daňové zaťaženie práce je na Slovensku nadštandardne vysoké, zvlášť pre ľudí s nízkym príjmom, čo je paradoxné pri sociálno-demokraticky orientovanej vláde.

Dokonca aj ľudia s nízkym príjmom majú u nás vyššie daňové zaťaženie ako je priemer únie,“ povedal pre TA3 analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Radovan Ďurana.

Nízke sú u nás dane, ktoré postihujú najmä bohatých, ako dane z nehnuteľností, kapitálového majetku či zo spotreby. Najviac a najdrahšie nehnuteľností vlastnia práve vyššie príjmové skupiny, ktoré zároveň majú vyššiu spotrebu, lebo kupujú drahšie a luxusnejšie tovary.

„Ekonomické štúdie hovoria, že ak je zaťažovaný majetok alebo sú to spotrebné dane vo väčšej miere ako je zaťažovanie práce alebo zisku, tak to podporuje hospodársky rast, pretože takáto daň menej odrádza od ďalšej aktivity.

Keď však máte platiť daň z príjmu 70 % z každého dodatočne zarobeného eura nad určitú úroveň, tak sa na to vykašlete a idete radšej na prechádzku do lesa. Ak by ste z dodatočne zarobeného eura platili napríklad daň 20 %, tak sa do tej dodatočnej práce pustíte,“ vysvetlil Ďurana.

Korupcia nám pije krv

Veľkou prekážkou ekonomického rozvoja krajiny je korupcia a prispôsobovanie zákaziek tak, aby ich získali „naši ľudia“, ako ich v kuloároch nazývajú špičky vládneho Smeru či jeho poslanci.

„Pokiaľ ide o ukazovatele korupcie, Slovensko zostáva medzi členskými štátmi EÚ s najhoršími výsledkami, a preto je nevyhnutné prijatie nových politických opatrení.

V hodnotení podľa indexu globálnej konkurencieschopnosti v oblasti etiky a korupcie, ako aj v oblasti zneužívania verejných zdrojov za rok 2018 Slovensko v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ dosiahlo veľmi slabé výsledky,“ konštatuje Brusel a lepšie to nie je ani v súdnictve, ktoré je pre zdĺhavosť rozhodovania súdnych sporov a korupčné správanie základnou prekážkou rozvoja podnikateľského prostredia, ekonomiky a nastolenia základnej spravodlivosti.

„Slovensko je stále posledným spomedzi členských štátov EÚ, pokiaľ ide o vnímanú nezávislosť súdnictva. Pretrvávajú určité obavy o nezávislosť súdnictva, ktoré neboli uspokojivo vyriešené a nezlepšilo sa ani nízke vnímanie nezávislosti súdnictva,“ uzatvára správa eurokomisie.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…