Domov Slovensko Spor Pellegriniho a Fica sa vyostruje. Smer sa začína deliť

Spor Pellegriniho a Fica sa vyostruje. Smer sa začína deliť

0
0

Kedysi bolo v strane Smer-SD zvykom, že problémy si riešila strana vo svojom vnútri a len sporadicky sa akékoľvek rozporuplné informácie dostali na verejnosť. Tomu však, zdá sa, je koniec. Spor medzi dvomi bývalými premiérmi z radov Smeru sa už ani jeden z nich nesnaží skrývať. Ba čo viac, na stranu jedného či druhého sa stavajú aj samotní straníci.

O tom, že Robert Fico stojí za všetkými doterajšími úspechmi strany SMER-SD, netreba nijako zvlášť polemizovať.

Mnohí si však začínajú myslieť, že práve on je aj príčinou posledných prehier strany, či už budeme hovoriť o posledných komunálnych voľbách, v ktorých strana stratila významné množstvo primátorov, starostov a mestských či obecných poslancov, voľbách do VÚC, po ktorých Smer prišiel o väčšinu krajov, či napokon o parlamentných voľbách vo februári tohto roka, kedy Smer po prvýkrát od roku 2006 nevyhral.

A navyše straníci pochopili, že Smeru vyrástla popri predsedovi Ficovi aj ďalšia silná osobnosť.

Fico sa stoličky vzdať nemieni

V podpredsedovi strany Petrovi Pellegrinim vidia mnohí už dlhšie obdobie korunného princa strany, a podľa mnohých mal zasadnúť na trón ešte pred tohtoročnými parlamentnými voľbami.

Všetci akceptovali, keď sa Pellegrini predsedom strany nestal, no stranu viedol do volieb ako volebný líder. Očakávalo sa však, že po neúspechu v parlamentných voľbách dôjde v čele strany predsa len ku zmene.

Má to však háčik. Súčasný predseda Fico sa svojej koruny vzdať nemieni a Pellegrini tak pochopil, že o ňu bude musieť zabojovať. A ako môžeme vidieť aj v súčasnosti, tento boj o predsedu donedávna najsilnejšej slovenskej politickej strany už začal.

Verejná podpora pre Pellegriniho

Pellegrini už dávnejšie ohlásil, že je pripravený ísť do súboja o post predsedu strany. V tejto jeho snahe ho minulý týždeň otvorene podporili aj 16 poslanci v zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorí vo svojom vyhlásení uviedli, že svoju politickú budúcnosť si spájajú práve s osobou Petra Pellegriniho, ktorý si získal vysokú dôverú ľudí aj mimo členskej základne strany.

„Sme presvedčení, že môžeme nadviazať na všetko dobré, čo sa nám za tie roky podarilo urobiť pre ľudí, ale na druhej strane sa aj zbaviť nepríjemnej záťaže minulosti spojenej s rôznymi kauzami politického či ekonomického charakteru, ktoré reprezentujú konkrétni jednotlivci,“ vyjadrili sa krajskí poslanci.

Podporu Pellegrinimu vyjadrili následne aj regionálni politici strany v Košiciach.

Fico: politická naivita

Toto verejné vyjadrenie, ktoré naznačuje rozkol v strane, nahnevalo súčasného predsedu strany, ktorý spolustraníkom adresoval list, v ktorom ich vyzval, aby sa zdržali verejných vyhlásení o interných záležitostiach strany.

„Nerešpektovanie iných názorov, natláčanie strany do bezhodnotového liberálneho priestoru a bezhlavé a politicky naivné verejné vyhlásenia, budem považovať za konanie poškodzujúce záujmy Smeru-SD,“ napísal Fico.

Jeho apel sa však pravdepodobne nestretol s pochopením a Pellegrini mu opäť cez médiá adresoval tvrdú odpoveď. „List pána predsedu len potvrdzuje, že jeho a moje videnie politického sveta a budúcnosti sa značne rozchádzajú.

Odmietam snahu umlčať čoraz intenzívnejšie kritické hlasy, ktoré sa vnútri strany ozývajú, a nepovažujem vyjadrenie iného názoru za hlboké poškodzovanie záujmov Smeru,“ vyjadril sa pre média Peter Pellegrini.

Čo bude s Pellegrinim, ak nevyhrá?

Podľa informácií z vnútra strany má Robert Fico ešte stále dostatočnú podporu predsedníctva ale aj poslaneckého klubu Smeru. Ak by to tak ostalo a Petrovi Pellegrinimu by sa nepodarilo stať sa predsedom strany, najpravdepodobnejšie by nasledoval jeho odchod.

„Keď vycítim a ľudia mi povedia, vieš čo Pelle, choď už ty preč z politickej scény, zasalutujem, bolo mi cťou a idem,“ povedal.

Viac ako jeho odchod z politického života sa však skloňuje možnosť, že by sa pridal k strane Tomáša Druckera a že by so sebou mohol stiahnuť aj ďalšie známe tváre Smeru, ako Richarda Rašiho či Petra Žigu.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…