Domov Zahraničie Summit Východného partnerstva poukázal na nutnosť posilňovania občianskej spoločnosti

Summit Východného partnerstva poukázal na nutnosť posilňovania občianskej spoločnosti

0
0

Počas minulého týždňa sa v Bruseli uskutočnil Summit Východného partnerstva, ktorého cieľom je rozvíjanie partnerských vzťahov medzi šiestimi postsovietskymi krajinami a Európskou úniou. Spoločne dospeli k dohode o spoločných budúcich prioritách.

V Rige sa pred dvomi rokmi uskutočnil predchádzajúci summit Východného partnerstva v dňoch 21. až 22. mája 2015.

Jeho hlavným výsledkom bolo potvrdenie strategického významu partnerstva medzi 6 postsovietskymi štátmi a EÚ. Zároveň sa tiež potvrdila nutnosť a odhodlanie pokračovať v zbližovaní medzi sebou v rôznych oblastiach od mobility ľudí, energetickej bezpečnosti, alebo digitálnej ekonomike.

Ďalší summit Východného partnerstva sa očakáva opäť o dva roky, v roku 2019.

Východné partnerstvo

Východné partnerstvo vzniklo po iniciatíve Poľska a Švédska práve v Prahe v roku 2009, počas českého predsedníctva v Rade Európskej únie. Samotná iniciatíva upravuje vzťahy s postsovietskymi štátmi, ktorá vytvorila cestu k diskusii o hospodárskych a obchodných stratégiách, ale aj cestovateľských dohodách medzi EÚ a týmito štátmi.

Hlavné výsledky summitu

Účastníci summitu spoločne prediskutovali možnosti akými spôsobmi posilniť spoluprácu tak, aby bolo možné dosiahnuť silnejšie hospodárstvo a spravodlivé vládnutie, no aj súdržnú spoločnosť a lepšiu vzájomnú mobilitu.

EÚ má záujem o investície do projektov v doprave, energetike a infraštruktúre. No jeden zo zásadných cieľov bolo poukázať na nutnosť budovania a posilňovania väčšej podpory občianskej spoločnosti ako aj budovania vzťahov medzi občanmi EÚ a občanmi Východného partnerstva.

Spoločné vyhlásenie

Vo svojom spoločnom vyhlásení sa Európska únia zaviazala podporovať územnú celistvosť, nezávislosť a suverenitu všetkých svojich partnerov.

Zároveň poukázala na nutnosť mierového riešenia konfliktov v danom regióne v súlade s medzinárodným právom. Taktiež sa vo vyhlásení potvrdilo smerovanie krajín, ktoré podpísali dohody o pridružení s EÚ.

Medzi ne patria Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko, pričom ponecháva ostatným štátom Východného partnerstva slobodnú možnosť sa rozhodnúť o svojom smerovaní.

Štáty Východného partnerstva

Medzi štáty Východného partnerstva zaradila EÚ východoeurópske a juhokaukazské štáty: Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu, ktoré o spoluprácu prejavili záujem.

Priorita na boj proti dezinformáciám

Medzi priority, ktoré má záujem EÚ spoločne s krajinami Východného partnerstva riešiť, patrí potreba budovania lepších a bezpečnejších dopravných spojení, posilňovanie energetickej bezpečnosti a najmä potreba podpory nezávislých médií všetkými zúčastnenými stranami.

Len tie môžu ako jediné prinášať objektívne spravodajstvo. Posledným prvkom vzájomnej spolupráce je boj proti dezinformáciám, ktorým sú tieto krajiny, aj podľa vyjadrení ich predstaviteľov, vystavené.

jus, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…