Domov Slovensko Tisícky ľudí sa poklonili Najväčšiemu Slovákovi

Tisícky ľudí sa poklonili Najväčšiemu Slovákovi

0
0

Pri príležitosti stého výročia tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika sa v sobotu 4. mája pri Mohyle M. R. Štefánika na vrchu Bradlo, stretli tisícky ľudí, aby sa poklonili tejto významnej osobnosti.

Spomienkovú slávnosť na Bradle otvoril prelet stíhacích a dopravných lietadiel zo Slovenska, Českej republiky, Francúzska a Talianska, teda krajín, ktoré sú spojené so životom Štefánika.

Vence na mohyle, kde je pochovaný Milan Rastislav Štefánik, položili prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini, členovia vlády, zahraniční hostia, predstavitelia okolitých samospráv a ďalší účastníci spomienky.

Súčasťou celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti generála M.R. Štefánika bolo okrem oficiálnej časti na Bradle aj množstvo ďalších podujatí v Brezovej pod Bradlom a susedných obciach Košariská a Priepasné.

Štefánikovi sa 4. mája 1919 stal osudným návrat do rodnej vlasti. V tento deň nastúpil na letisku v Taliansku do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.

Najväčší Slovák

Milana Rastislava Štefánika ľudia zvolili aj za Najväčšieho Slováka, keď mu odovzdali takmer polovicu všetkých hlasov. Anketa verejnoprávnej televízie zahŕňala niekoľko večerov, počas ktorých RTVS predstavovala najväčšie osobnosti slovenskej histórie i súčasnosti.

Do hlasovania sa zapojilo celkovo 108 229 ľudí, pričom až 48 968 z nich odovzdalo svoj hlas práve Štefánikovi. Druhý skončil Ľudovít Štúr s 18 596 hlasmi a  tretí Anton Srholec s 10 935 hlasmi. Zaujímavosťou je, že národný hrdina Juraj Jánošík skončil na 10. mieste.

red, SITA, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …