Domov Zdravie Účinné lieky proti páleniu záhy nemusíte hľadať v lekárni

Účinné lieky proti páleniu záhy nemusíte hľadať v lekárni

0
0

Pálenie záhy patrí medzi časté tráviace problémy. Prichádza z nenazdajky a zbaviť sa ho býva poriadny problém. Rovnako ako existujú potraviny, ktoré sú jeho spúšťačom, sú aj také, ktoré ho účinne dokážu vyliečiť.

Ľudia sa často stretávajú s pocitom pálenia záhy, ktorý dokáže poriadne znepríjemniť deň. Väčšina z nás však netuší, prečo pálenie záhy prichádza a ani to, že existujú jednoduché triky, ako sa ho behom niekoľkých minút dokážete zbaviť.

Väčšinu z nich dokonca nájdete vo vašej kuchyni a vôbec nemusíte zbytočne merať cestu do lekárne.

O čo vlastne ide

Pálenie záhy je vlastne prekyslenie žalúdka, ku ktorému najčastejšie dochádza po jedle. Ide o nepríjemný pocit pálenia, ktorý vychádza z hrudníka a vyráža smerom do hrdla.

Spôsobený býva návratom obsahu žalúdka do pažeráka, čo vyvoláva aj pocit na vracanie. Pocit pálenia spôsobuje práve kyselina, ktorá v žalúdku urýchľuje rozklad potravy.

Problém a nepríjemnosti nastávajú, keď sa táto kyselina dostáva práve do pažeráka. Tento pocit trvá zvyčajne niekoľko hodín a prichádza takpovediac vo vlnách. Hoci nejde o žiadny vážny zdravotný problém, pri jeho pretrvávaní môže dôjsť k poškodeniu sliznice pažeráka.

Väčšinou zaň môže jedlo

Pálenie záhy môže vzniknúť z rôznych príčin. Vo väčšine prípadov ale nastáva v súvislosti s nevhodnou stravou. Medzi jeho najčastejšie spúšťače patria mastné a pikantné jedlá, čokoláda, pečivo z kysnutého cesta, citrusové plody, cesnak, cibuľa, káva ale aj alkoholické a sýtené nápoje.

Okrem konkrétnych potravín pálenie záhy spôsobuje aj spôsob, akým ich jeme. Najhoršou kombináciou je jedenie ako o preteky, keď jedlo nestíhate poriadne pohrýzť a požuť.

Ak sa chceme vyhnúť pocitu pálenia žalúdka, pozor by sme si mali dávať aj na to, koľko je náš žalúdok naraz schopný stráviť. Pálenie žalúdka sa často dostavuje po nadmernom množstve potravy.

Okrem toho čo, ako a koľko jeme je dôležité aj to, kedy jeme. Často totiž pálenie žalúdka prichádza v prípade, že zvolíme neskorú večeru a hneď po nej zaľahneme do postele. Okrem ťažkých snov nám totiž hrozí aj tento nepríjemný problém, ktorý môže spôsobiť bezsennú noc.

Fajčenie, tehotenstvo aj stres

Pálenie záhy nespôsobujú len potraviny, ale aj zlozvyky. Príkladom toho je ten najnezdravší z nich, a to fajčenie. S pálením záhy sa často stretávajú aj budúce mamičky a to dokonca až väčšina z nich.

Jeho príčinou v tehotenstve je zväčšujúca sa maternica, ktorá spôsobuje tlak na žalúdok. Vyskytuje sa aj u ľudí trpiacich obezitou, u tých s nesprávnym životným štýlom, ale aj u tých, ktorí sú často vystavovaní stresovým situáciám.

V niektorých prípadoch sa ale môže stať, že pálenie záhy odzrkadľuje vážnejšie ochorenie. Jeho príčinou totiž môžu byť rôzne ochorenia tráviacej sústavy, zápaly, ale aj baktéria Helicobacter pylori.

Ak je teda tento problém príliš častý aj v prípade, že sa jeho spúšťačom vyhýbate, vyhľadajte radšej lekára, ktorý vážnejšie ochorenie odhalí.

Lieky priamo z kuchyne

Pálenie záhy prichádza ako blesk z jasného neba. Cesta do lekárne a vyskúšanie vhodného lieku teda len predlžuje tento nepríjemný pocit, ktorého sa chceme čím skôr zbaviť. Väčšina ľudí ho zvykne riešiť lyžičkou sódy bikarbóny.

Ak sa u vás ale problém vyskytuje častejšie, sóda bikarbóna, kvôli vysokému obsahu solí, môže pri častom užívaní viac uškodiť. Vo vašej kuchyni ale nájdete aj ďalšie lieky, ktorými si dokážete rýchlo pomôcť. Zaručene sa aj v tej vašej bude nachádzať hneď niekoľko z nich.

Zázvor a med nielen proti chrípke

Zázvor väčšina z nás vyhľadá v prípade, že sa začínajú objavovať prvé príznaky chrípky či prechladnutia. Málokto ale vie, že zázvor je vhodným liekom aj proti páleniu záhy.

Je vhodný ako prevencia proti nemu a to v prípade, že ho budete pridávať do každodenných jedál. Ak už ale pálenie záhy naplno prepuklo, pripravte si z neho čaj.

Med ako tekuté zlato je tiež známy ako rýchla pomoc proti kašľu a bolesti hrdla. Aj med je ale rovnako účinný proti páleniu záhy a upokojuje nepríjemné pôsobenie kyseliny.

Žuvačka ako liek

Nebýva zvykom, že žutie žuvačky môže vyriešiť zdravotný problém. V prípade pálenia záhy to ale skutočne funguje. Spôsob zmiernenia pálenia záhy žuvačkou je veľmi jednoduchý a efektívny.

Nie je však jedno, po akej žuvačke siahnete, ak si ňou skutočne chcete pomôcť. Práve žuvačka bez cukru je tým najvhodnejším riešením. Tá totiž zvýši produkciu slín, ktoré neutralizujú žalúdočné kyseliny.

Lyžička horčice

Možno to bude znieť zvláštne, no v prípade pálenia záhy dokáže pomôcť aj obyčajná horčica. Pri tomto nepríjemnom pocite stačí len jedna lyžička horčice zmiešaná s pol pohárom vody. Po vypití tohto roztoku by sa pocit úľavy mal dostaviť skutočne rýchlo.

Mlieko je len mýtus

Najmä v minulosti prevládal názor, že na rýchle a účinné odstránenie pálenia záhy je vhodné mlieko. V tomto prípade ale jednoznačne ide o mýtus.

Mlieko totiž dokáže na prvý pohľad zmierniť príznaky, no dlhodobý účinok nám nezaručí. Mlieko totiž urýchľuje proces vylučovania kyselín a tak môže byť výsledný efekt ešte horší.

Aj v tomto prípade ale platí, že účinnejšie je myslieť na prevenciu, ako na zmierňovanie následkov. Preto dbajte na vyvážený pomer kyselín a pálenie záhy sa pre vás stane minulosťou.

puma, foto: depositphotos, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…