Domov Šport Úvodná fáza Ligy národov je za nami

Úvodná fáza Ligy národov je za nami

0
0

Posledné kolo základnej časti futbalovej Ligy národov už definitívne ukončilo zápasy o prvenstvo v skupinách. Približne tri mesiace duelov priniesli prekvapujúce výsledky, ktoré rozhodli o účastníkoch v play‑off, ale aj o prekvapivom zostupe futbalových veľmocí.

Päťdesiatpäť zúčastnených krajín bolo rozdelených do štyroch divízií podľa umiestnenia v rebríčku UEFA, ktorý bol zostavený na základe výsledkov z MS 2014 vrátane kvalifikácie, ME 2016 vrátane kvalifikácie a z kvalifikácie MS 2018.

Poďme sa bližšie pozrieť na stav jednotlivých divízii a na ďalší program novovzniknutej súťaže.

Liga národov

Jedná sa o novú súťaž Európskej futbalovej federácie (UEFA), ktorá má nahradiť väčšinu prípravných duelov národných reprezentácií hraných v asociačných termínoch.

Tímy sú na základe výkonostného koeficientu rozdelené do štyroch divízií a v rámci nich do skupín. Najlepší zo skupín postupujú do vyššej divízie, najhoršie tímy zostupujú do nižšej.

Najlepšie tímy v skupinách A‑divízie postupujú do záverečného boja o trofej Ligy národov (Final Four), ktorý sa uskutoční budúce leto. Víťazi každej skupiny vo všetkých divíziách si navyše v marci budúceho roka zahrajú aj o štyri miestenky na Majstrovstvá Európy 2020.

A-divízia

Divízia A pozostávala z 12 najväčších európskychfutbalových elít. Úradujúci majstri sveta z Francúzska ostali napokon šokovaní, keď o postup zo skupiny prišli po tom, čo Holanďania v 90. minúte zápasu s Nemeckom vyrovnali na 2:2.

„Oranjes“ si teda zahrajú Final four. O obrovské prekvapenie sa postarali hráči Nemecka, ktorí po nepresvedčivých výkonoch zostúpili do B‑divízie. Po vzore „nationalelf“ sa do nižšej divízie prekvapujúco prepadli aj vicemajstri sveta z Chorvátska.

Tí nezvládli záver rozhodujúceho zápasu štvrtej skupiny proti Anglicku, ktoré si tak zaistilo miestenku do ďalšej fázy súťaže. Tam im budú robiť spoločnosť aj víťazi EURO 2016 Portugalci z tretej skupiny, z ktorej do B-čka putujú Poliaci.

Dôležitý zápas o postup v druhej skupine priniesol nečakaný triumf Švajčiarska nad Belgickom. Z tejto skupiny zostupuje bez zisku čo i len jedného bodu Island.

Švajčiari vypálili rybník Belgičanom.

B-divízia

Ukrajina pod vedením legendárneho Andrija Ševčenka suverénne ovládla prvú skupinu B-divízie s troma víťazstvami. Jedinou vadou na kráse bola trpká prehra 1:4 s reprezentáciou Slovenska, ktorá však na skvelý výkon z tohto duelu v poslednom zápase skupiny v Česku nenadviazala.

Naši tak prišli o príslušnosť B‑divízie a porúčajú sa do C‑čka. Úlohu favorita potvrdila aj výborne hrajúca Bosna a Hercegovina, ktorej k postupu troma gólmi dopomohol kanonier rímskych „vlkov“ Edin Džeko.

Dánsko si v neľahkej skupine dvakrát poradilo s nepríjemným Walesom, čím z hry vyradilo najväčšieho rivala v boji o prvenstvo.

Rozhodujúca konfrontácia sa odohrala v poslednom kole medzi Švédskom a Ruskom. Škandinávci zápas zvládli a po víťazstve 2:0 postúpili medzi elitu. Do Ligy C zostúpili okrem Slovenska aj Turecko, Írsko a Severné Írsko.

C-divízia

Na postupujúceho z prvej skupiny sme si museli počkať do posledného zápasu. Škótsko na svojom trávniku privítalo Izrael. Zatiaľ čo hosťom stačila na postup aj remíza, domáci potrebovali bodovať naplno.

Po záverečnom hvizde mali napokon dôvod na radosť domáci. Víťazstvo 3:2 nad Izraelom ich posunulo do B-divízie. Vďačiť za to môžu hrdinovi večera, Jamesovi Forrestovi, ktorý poslal loptu do súperovej brány až trikrát.

Fínski futbalisti si aj napriek horšej forme v posledných dvoch zápasoch udržali prvú priečku v druhej skupine a postúpili do B‑divízie. Naopak Estónci, ktorí zvíťazili len v poslednom svojom vystúpení sa porúčajú do D‑čka.

V tretej skupine sa o postupujúcom aj zostupujúcom rozhodovalo v poslednom kole. Na diaľku si to o čelo tabuľky rozdali Bulhari s Nórmi a o udržanie v divízii Cyprus so Slovinskom.

Do B‑čka napokon postúpili Nóri, ktorí využili zaváhanie Bulharov na svojom trávniku a s C‑divíziou sa lúčia Slovinci. V štvrtej skupine tejto divízie sa o postup, opäť na diaľku, pobili Srbi, ktorí na domácom trávniku privítali beznádejne poslednú Litvu.

Žiadne prekvapenie v podobe prehry domácich sa napokon nekonalo. Srbi dokázali Litvu zdolať presvedčivo 4:1, čím si zabezpečili postup do vyššej kategórie.

Tabuľka sa skompletizovala po dueli medzi Čiernou Horou a Rumunskom. Rumunom na hosťujúcom trávniku stačil jediný gól na to, aby sa zaradili na druhé miesto tabuľky. O poslednom zostupujúcom rozhodla tabuľka tretích tímov, ktorá sa skompletizovala po odohratí všetkých duelov.

D-divízia

V D‑divízii, ktorá je tvorená futbalovými trpaslíkmi sa hrá len o postup do C‑čka. Ten si už v predstihu zabezpečil z prvej skupiny tím bývalého trénera našej reprezentácie Vladimíra Weissa st. Gruzínsko a aj Bielorusko z druhej skupiny.

Zo štvrtej skupiny postúpilo s prehľadom do C‑divízie Macedónsko. V tretej skupine sa o postupe rozhodovalo až v poslednom kole. V priamom súboji sa oň pobili na štadióne v Prištine domáci Kosovci s Azerbajdžanom.

Väčšia šanca na postup sa dávala domácim, ktorým stačila aj remíza. Favoriti napokon nesklamali a po víťazstve 4:0 na domácom trávniku sa posunuli do C-divízie.

Kristián Vrábel, sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
 • Prípravný kemp repre

  Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
 • Profitenis sa vráti v júli

  Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
 • Príde Istanbul o finále LM?

  Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
 • Prípravný kemp repre

  Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
 • Profitenis sa vráti v júli

  Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
 • Príde Istanbul o finále LM?

  Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…