Domov Zahraničie V Rakúsku sa uskutočnia predčasné parlamentné voľby už tento týždeň

V Rakúsku sa uskutočnia predčasné parlamentné voľby už tento týždeň

0
0

Rakúsko stojí pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 15. októbra tohto roka.

Strany bojujú o zisk 92 kresiel, ktoré im v 183-člennom parlamente zaistí väčšinu a vládnu moc. V hlasovaní sa má právo vyjadriť 8,75 milióna Rakúšanov.

Predčasné parlamentné voľby sa konajú po rozporoch v jednej z bývalých koaličných strán – Rakúskej ľudovej strane (ÖVP), čo vyústilo k rozpadnutiu celej vládnej koalície.

Medzi hlavné témy kampane patrí problematika migrácie, integrácie, bezpečnosti, ale aj znižovanie daní, vznik nových pracovných miest, znižovanie nezamestnanosti ale aj starostlivosť o dôchodcov a penzijné záležitosti.

Rakúsky parlament

Rakúsky parlament pozostáva zo 183 poslancov. Tí sú volení pomerným volebným systémom v 9 viacčlenných volebných obvodoch a 39 čiastkových volebných obvodoch.

Hranica na vstup politickej strany do parlamentu je minimálne 4 % získaných hlasov. Voľby sa uskutočňujú jeden deň, zvyčajne v nedeľu.

Šance na úspech vo voľbách v roku 2017

Aj v Rakúsku sa protiimigračná rakúska strana slobody (FPÖ) vezie na vlne nárastu nacionalistických a extrémistických nálad v Európe a s tým spojený nárast ich preferencií.

Ďalej sa o hlasy voličov uchádza sociálno‑demokratická strana Rakúska (SPÖ), rakúska ľudová strana (ÖVP), zelený, NEOS – nové Rakúsko a liberálne fórum, strana Petra Pilza – Liste Peter Pilz, Slobodná strana Salzburg, strana Môj hlas sa počíta (G!LT) a strana KPÖ Plus a iné menšie strany.

Prieskumy verejnej mienky

Najväčšie šance na úspech podľa posledných prieskumov verejnej mienky má 6 strán – ÖVP s okolo 33 percentami hlasov, FPÖ s viac ako 25 percentami hlasov, SPÖ s necelými 25 percentami hlasov, Zelený s 5 percentami hlasov, NEOS s približne 5 percentami hlasov a hranicu môže tiež prekročiť strana Petra Pilza s okolo 4 percentami hlasov.

Možné volebné koalície

Najväčšie obavy vyvoláva doteraz nevyjadrené odmietnutie spolupráce strany ÖVP s poprednou nacionalistkou stranu FPÖ. Nateraz odmietnutie spolupráce po voľbách medzi SPÖ a ÖVP vytvára možnosť, že FPÖ budú jedna zo strán novej vládnej koalície.

Ale jedna vec sú predvolebné vyhlásenia a deklarácie, iné budú rokovania o novej vláde po uskutočnení samotných volieb.

Územnosprávne členenie Rakúska

Rakúsko je tvorené deviatimi spolkovými krajinami, kde patria Viedeň, Štajersko, Dolné Rakúsko, Horné Rakúsko, Korutánsko, Vorarlbersko, Tirolsko, Salzbursko a Burgenland.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…