Domov Zahraničie V Sýrii mali byť použité chemické zbrane

V Sýrii mali byť použité chemické zbrane

0
0

V Sýrii mali provládne sily opäť použiť chemické zbrane. Svetové spoločenstvo a hlavné mocnosti to nenechalo chladnými a podľa ich vyjadrení bola prekročená červená línia, ktorá musela mať adekvátnu odozvu.

Následne svetové mocnosti, Spojené štáty americké, Veľká Británia a Francúzsko vykonali útok na Sýriu, ktorý bol zameraný na vyslanie odkazu, že akékoľvek budúce používanie chemických zbraní vyvolá vojenskú odpoveď zo Západu.

Otázky legitimity útoku

Podľa aktuálne dostupných informácií Organizácie pre zákaz chemických zbraní, ktorá vyšetruje miesto údajného útoku, určitá chemikália použitá bola. Aj keď momentálne ešte nie je presne určené aká.

Provládne sily v Sýrii sa bránia, že nič také sa nestalo, zábery zo sociálnych sietí a svedkovia ale tvrdia a popisujú príznaky, ktoré sú možné len v dôsledku pôsobenia chemických zbraní.

Fabrika na výrobu chemických zbraní Barzah – pred útokom…
…po útoku.

Útok Západu

Vzdušný útok sa zameral na sýrske výskumné, vývojové a výrobné centrum pre chemické a biologické zbrane v meste Barzah, ako aj na sklad chemických zbraní a chemický bunker v blízkosti mesta Homs.

Cieľom bolo aj prístavné veliteľské centrum. Cielený útok len na vybrané ciele sa spojencom podaril a vyslal tak jednoznačnú odpoveď na používanie chemických zbraní.

Rusko ako aj ostatné svetové mocnosti boli o útoku dopredu informované, tým sa zabránilo stratám na civilných obetiach.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…