Domov Komentáre VISKUPIČ: Inflácia zostane problémom aj v roku 2022

VISKUPIČ: Inflácia zostane problémom aj v roku 2022

0
0

Jedným zo zásadných problémov minulého roka bola inflácia. Celá Európska únia, Slovensko nevynímajúc, zažila najvyššie zvyšovanie cenovej hladiny za posledných 15 rokov.

Bohužiaľ, aj v roku 2022 inflácia zostane zásadným problémom. Má rôzne príčiny, viaceré z nich majú pôvod mimo našej krajiny a ekonomiky, nevieme ich ovplyvniť.

Ceny energií sa určujú na európskych burzách, nerovnováhy svetového hospodárstva môžeme len sledovať, rastúce svetové ceny komodít sú tiež mimo našej kontroly.

Dosahy inflácie sú rôzne, iný je makro i mikroekonomický pohľad. Za najdôležitejšie považujem dva základné pohľady na najzraniteľnejšie skupiny – ľudí s nízkymi príjmami a tiež SZČO a malé firmy.

V aktuálnej situácii je kľúčové dbať na parametre, ktoré vieme ovplyvniť na národnej úrovni. Špeciálne pre odvetvia služieb, gastra, kultúry a turizmu a ich spotrebiteľov prináša tlak na zvyšovanie cien ďalšiu výraznú komplikáciu v nekončiacich covid obmedzeniach.

Ak majú obchody, reštaurácie, hotely, ale aj šport či kultúra z dôvodu opatrení výrazne menej dostupných zákazníkov, nemôže to rezultovať v nič iné, než v ďalší rast cien.

Rast cien samozrejme prinesie problémy a najviac ublíži práve najmenším a najslabším na oboch stranách – predajcom i spotrebiteľom.

Z uvedených dôvodov je pri všetkých zdravotných opatreniach potrebné mať na pamäti aj ich ekonomický rozmer. A už vôbec by nemali byť opatrenia, ktorých zdravotný efekt je minimálny, slúžia na presviedčanie a znepríjemňovanie života…a pritom páchajú signifikantné ekonomické škody.

Majitelia malých prevádzok by vedeli rozprávať… Práve január a február sú najťažšie mesiace s najmenším množstvom zákazníkov a najmenšou tržbou aj v rokoch bez obmedzení.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…