Domov Ekonomika Vládny rozpočet dostal facku z Bruselu

Vládny rozpočet dostal facku z Bruselu

0
0

Návrh štátneho rozpočtu Slovenska na budúci rok patrí medzi najhoršie v Európskej únii. Lepšie ako my, hospodári až 18 štátov.

Európska komisia neverí plánom vlády v štátnom rozpočte. Predpokladá, že v tomto aj v nasledujúcich troch rokoch bude deficit verejných financií Slovenska oveľa vyšší ako si myslí vláda Petra Pellegriniho.

Kým vláda očakáva na budúci rok sekeru zhruba 500 miliónov eur, Brusel hovorí, že to bude až 1,2 miliardy eur. Národná banka Slovenska je ešte o niečo skeptickejšia, očakáva až 1,5-miliardovú sekeru.

„Za zhoršeným výhľadom EK sú najmä vyššie kompenzácie, sociálne výdavky a platby za zdravotnú starostlivosť a v roku 2020 aj nižšie priame dane,“ komentuje prognózu Bruselu analytik Národnej banky Milan Vaňko.

Ukazuje to na to, že na štedré sociálne balíčky, ktoré Ficovci rozdávajú, si vláda požičiava peniaze od bánk. Sama to nie je schopná zabezpečiť, čo svedčí o výraznej miere nezodpovednosti.

Brusel nám nedôveruje najviac

Veľká hanba pre Slovensko je v tom, že nedôvera Bruselu k slovenskému rozpočtu na budúci rok je najväčšia spomedzi všetkých 28 členských štátov Európskej únie.

„Prognóza EK je v prípade slovenského rozpočtového plánu najviac opatrná spomedzi všetkých predložených plánov v eurozóne,“ povedal Vaňko.

Rozdiel medzi plánom slovenskej vlády a tým, čo predpokladá Európska komisia je v budúcom roku až 0,7 % HDP. Takú veľkú disproporciu nemá žiadna z členských krajín.

Patríme medzi najhorších

Brusel je skeptický aj k tohtoročnému rozpočtu. Kým vláda očakáva dieru okolo 700 miliónov, úradníci komisie to vidia o 200 miliónov vyššie.

Pri porovnaní s ostatnými štátmi únie sme na tom dosť zle. Až 18 krajín bude tento rok hospodáriť lepšie ako my. Z toho až 15 z nich dosiahne prebytkový alebo vyrovnaný rozpočet, o čom sa ľuďom na Slovensku môže len snívať.

Ani jedna z doterajších vlád nevedela v dobrých časoch tvoriť prebytky a odkladať tak rezervu na horšie časy.

Stále zostávame v sankčnom pásme

Preto, že Smerácke vlády nedokážu hospodáriť inak ako na dlh, Slovensko stále zostáva v prvom sankčnom pásme dlhovej brzdy. Tento rok dosiahne hrubý verejný dlh krajiny bezmála 50 percent HDP.

Prvé sankčné pásmo znamená, že ministerstvo financií musí poslancom Národnej rady SR poslať písomné zdôvodnenie výšky dlhu, spolu s návrhom opatrení na jeho zníženie.

Túto, zatiaľ jemnú pokutu, berie vláda veľmi laxne. Jej návrhy na zníženie dlhu bývajú len formálne.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…