Domov Šport Vlhová s kompletnou medailovou zbierkou!

Vlhová s kompletnou medailovou zbierkou!

0
0

Minulý víkend sa vo švédskom Are skončili majstrovstvá sveta v alpských disciplínach, ktoré boli pre Slovensko extrémne úspešné. A to vďaka Petre Vlhovej. Slovenská reprezentantka priniesla domov kompletnú medailovú zbierku a prepísala históriu slovenského zjazdového lyžovania.

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová si na svetový šampionát naplánovala štart v troch disciplínach. Hneď začiatkom majstrovstiev ju čakala kombinácia, v ktorej bežne neštartuje.

Na začiatok striebro

Avšak tvrdý tréning priniesol ovocie a Peťa si so zjazdom a slalomom poradila skvele. Prvá medaila, strieborného lesku, bola na svete.

Zároveň táto medaila prepísala dejiny nášho zjazdového lyžovania, keď sa zapísala ako vôbec prvá medaila z individuálnej disciplíny na majstrovstvách sveta (vôbec prvú priniesli Slováci v zložení Veronika Velez‑Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat v roku 2017, keď v tímovej súťaži skončili druhí).

Peťa na tohtoročnom šampionáte vynechala tímovú súťaž a urobila dobre.

Majsterka sveta!

Niekoľko dní jej postačilo na to, aby dokonale načasovala formu na obrovský slalom, v ktorom začala zbierať pódiové miesta v SP až v tejto sezóne.

A hoci samotná pretekárka naznačovala útok na medailové priečky, to, čo sa stalo minulý štvrtok, bola aj pre ňu samotnú nádherná rozprávka.

Po prvom kole bola Peťa ešte druhá, pričom za seba odsunula aj svoju najväčšiu rivalku Američanku Mikaelu Shiffrinovú, o 19 stotín sekundy ju predbehla len nemecká lyžiarka Viktoria Rebensburgová.

Vlhovej výhodou bolo aj tom, že trať obrovského slalomu stavala jej tréner Livio Magoni. „Vrchnú časť trate som zajazdila veľmi dobre. V spodnej časti som urobila drobné chyby.

Bola som najprv nahnevaná v cieli, keďže aj napriek chybám to bolo len 19 stotín sekundy od najrýchlejšej. Je to otvorené pred druhým kolom,“ povedala Vlhová a mala pravdu.

Druhé kolo bolo napínavé až do poslednej stotiny sekundy. Peťa zajazdila výborne, no menšej chybe sa opäť nevyhla a tak musela nervózne čakať na jazdu nemeckej líderky, ktorá mala na medzičasoch lepší čas.

Na obrovskú radosť celého Slovenska však Rebensburgovej namerali na cieľovej čiare čas o 14 stotín sekundy pomalší ako mala naša reprezentantka, a tak sme mohli po prvýkrát v histórii na tomto podujatí oslavovať zlato!

„Je to také skvelé, že ani neviem, čo mám povedať. Pocitovo som v druhom kole nedala dobrú jazdu, ale napriek tomu som po príchode do cieľa viedla. Mala som skvele pripravené lyže.

Sme malý tím z malej krajiny a ja som teraz hrdá Slovenka. Ukázala som, na čo mám. Všetkým som dokázala, že môžem byť najlepšia na svete. Aj tie najtajnejšie sny sa môžu splniť!

Ďakujem trénerovi Liviovi Magonimu za dôveru v moje schopnosti a celému tímu za neúnavnú tvrdú prácu. A ďakujem celému Slovensku za podporu,“ boli prvé reakcie majsterky sveta v obrovskom slalome Petry Vlhovej.

Skompletizovanie zbierky

Pri takýchto emóciách je nepochybne náročné sústrediť sa na ďalší pretek, avšak Vlhovú čakala už o necelé dva dni jej najsilnejšia disciplína, slalom. V sobotu sa Peťa necítila celkom vo svojej koži a po prvom kole figurovala „len“ na nepódiovom 5. mieste.

„Od začiatku som mala zlý pocit, nechytila som rytmus. Po prvom medzičase som sa rozbehla, ale veľa som stratila na začiatku. Vo výsledkoch je to natesno, všetko je teda otvorené. V druhom kole sa budem snažiť aj riskovať.

Nemám čo stratiť, iba získať,“ zhodnotila Vlhová. Ako povedala, tak aj spravila. Druhé kolo spustila naplno a do cieľa prišla na prvom mieste s výrazným náskokom.

Ostávalo čakať, ako si s náročnou traťou poradia jej súperky. „Veľmi som chcela medailu, ale trať bola veľmi náročne postavená. Necítila som sa dobre, ale povedala som si, že sa pokúsim pustiť lyže.

Až v cieli som zbadala, aký mám náskok… Potom bolo veľmi vzrušujúce čakať na ďalšie konkurentky. Mikaela a Anna ma predstihli, ale Wendy urobila chybu a zrazu som bola tretia. Mám tri medaily, čo som absolútne nečakala. Je to prekrásne.

Obrovskú radosť prežívajú aj ľudia na Slovensku, čo cítim na diaľku. Teraz nastane čas dobiť trochu baterky pred ďalšími pretekmi,“ povedala po ďalších  úspešných pretekoch slovenská reprezentantka, ktorá tak skompletizovala medailovú zbierku a zo švédskeho Are mohla odchádzať spokojná.

ano, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…