Domov Zahraničie Východná Európa sa pripravuje na vojnových utečencov

Východná Európa sa pripravuje na vojnových utečencov

0
0

Rusko cez víkend posilnilo svoje jednotky nazhromaždené na hraniciach s Ukrajinou. Uviedol to v pondelok hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby. Na druhej strane šéf diplomacie Kremľa hovorí, že stále existuje šanca na dohodu so Západom. Štáty východnej Európy sa však už pripravujú na možný príchod státisícov ľudí utekajúcich z Ukrajiny v prípade, že sa kríza s Ruskom vyostrí.

Hovorca Pentagónu pre stanicu CNN pripomenul, že Rusko už rozmiestnilo v blízkosti hraníc s Ukrajinou viac ako 100 000 vojakov. „Nejde len o počty,“ varoval Kirby.

Podľa neho má Kremeľ všetky možnosti na to, aby kedykoľvek spustil rozsiahlu konvenčnú vojenskú ofenzívu na Ukrajinu, prípadne menší útok s cieľom destabilizovať krajinu.

Spojené štáty varovali pred bezprostrednou ruskou inváziou na Ukrajinu a ich západní spojenci v reakcii pohrozili ochromujúcim balíkom ekonomických sankcií.

Lavrov hovorí o šanci na dohodu

Naproti vyhláseniam USA, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok povedal, že stále existuje šanca na dosiahnutie dohody o bezpečnosti so Západom. Stalo sa tak v rozhovore s prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý vysielala televízia.

„Je tu šanca na dosiahnutie dohody s našimi partnermi o kľúčových otázkach, alebo je to pokus vtiahnuť nás do nekonečného procesu vyjednávania?“ opýtal sa prezident Putin šéfa ruskej diplomacie.

„Naše možnosti nie sú ani zďaleka vyčerpané, nehovorím, že by mali pokračovať donekonečna, navrhoval by som však pokračovať v nich a rozširovať ich,“ odpovedal Lavrov.

Ukrajina chce do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zas v pondelok uviedol, že Ukrajina sa nechystá vzdať svojho cieľa týkajúceho sa vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO). Práve to je hlavný dôvod zvyšujúceho sa napätia medzi Ruskom a Západom.

Kremeľ totiž požaduje od Západu záruky, aby sa NATO nerozširovalo na východ. „Nevyslali sme žiaden signál, že členstvo v NATO nie je naším cieľom… Myslím si, že by sme mali pokračovať na ceste, ktorú sme si vybrali…

Rozumieme, že členstvo v NATO by zaistilo našu bezpečnosť a teritoriálnu integritu,“ uviedol Zelenskyj s tým, že nevie, kedy sa táto „cesta“ pre Ukrajinu skončí.

Východ sa pripravuje

Vlády a mestá v blízkosti ukrajinskej hranice, od severu až na juh, sa pripravujú na prijatie utečencov, ak to bude potrebné. Ukrajina má spoločnú hranicu s členmi EÚ Poľskom, Rumunskom, Slovenskom a Maďarskom, ale najužšie vzťahy má s Poľskom, kam sa v posledných rokoch vysťahovalo za lepším životom vyše milión Ukrajincov.

Na prijatie utečencov z Ukrajiny sa pripravujú takisto pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko.

ano, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…