Domov Cestovanie Vydajte sa s nami po stopách slávneho Napoleona Bonaparteho

Vydajte sa s nami po stopách slávneho Napoleona Bonaparteho

0
0

Napoleon Bonaparte bol jedným z najvýznamnejších Európanov všetkých čias. Po Kristovi je druhou najvyhľadávanejšou historickou postavou na Google. Bol vodcom, ktorý viac ako desať rokov významne ovplyvňoval európske a globálne záležitosti, keď vládol nad Francúzskom. Jeho historické dedičstvo v Európe je významné a je jednou z kľúčových hodnôt, ktoré ovplyvnili súčasnú geopolitickú situáciu a vývoj „európskej myšlienky“. Vyberte sa s nami na miesta, na ktorých bol kedysi aj sám Napoleon.

Jeho rodisko

Ajaccio

Príbeh francúzskeho cisára sa začal 15. augusta 1769 v korzickom hlavnom meste Ajaccio. V meste sa nachádza dodnes rodný dom, múzeum i pamätník Napoleona Bonaparteho.

Exponáty v múzeu zahŕňajú napríklad poprsie jeho matky Letizie, ženy, ktorej prísnosť vybudovala odhodlanie jej syna.

Víťazná bitka pri Slavkove

Mohyla mieru – pamätné miesto bitky pri Slavkove Dom Napoleona na ostrove Sv. Helena

Ak bol Waterloo jedným z Napoleonových najčernejších momentov života, tak bitka pri Slavkove (2. decembra 1805) bola naopak jeho najväčším momentom slávy.

Stal sa víťazom nad rusko‑rakúskou silou, založenou na taktickom géniovi. Bitka sa uskutočnila na území dnešnej obce Slavkov u Brna, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov východne od Brna na juhovýchode Českej republiky.

Dodnes je v obci zachovaný dom „Stará pošta“, v ktorom Napoleon ako víťaz prespal. V jeho priestoroch sa v súčasnosti nachádza hotel a reštaurácia.

Jeho prvý exil

Napoleon sa ocitol v exile na talianskom ostrova Elba, západne od toskánskeho pobrežia, po páde Paríža v marci 1814.

Nezostal tam však dlho, pretože vo februári 1815 ušiel. Na tomto ostrove je možné navštíviť hneď viacero miest, ktoré sú úzko späté s prvým francúzskym cisárom.

1. Villa dei Mulini

portoferraio

Francúzsky cisár sa dostal do Portoferraia, hlavného obývaného centra ostrova Elba. Dokonca ešte aj dnes môžete vidieť presné miesto, kde Napoleon vkročil na ostrov.

Dom Napoleona v Elbe bol práve v Portoferraio, je to slávna vila, ktorá je súčasťou obranného systému pevností Medici.

2. Villa San Martino

Villa San Martino

Villa dei Mulini bola mestskou rezidenciou Napoleona. Cisár dal však postaviť aj ďalšiu vilu San Martino (len kúsok od Portoferraia), ktorá mala slúžiť ako letná rezidencia.

Z oboch rezidencií sú v súčasnosti napoleonské múzeá. V múzeu Villa Mulini sa nachádza napríklad prvá vlajka ostrova Elba, ktorú mu daroval Napoleon.

3. Múzeum milosrdenstva

Pri múzeách ešte ostaneme, a dôležité je tiež spomenúť aj Múzeum milosrdenstva, tiež v Portoferraiu, v ktorom sa nachádza socha ruky a pohrebná maska Napoleona.

5. Ostrov Paolina

Paolina

Na ostrove Elba sa nachádzajú samozrejme aj ďalšie miesta, ktoré súvisia s francúzskym cisárom. Jedným zo zaujímavých miest je bezpochyby aj ostrov Paolina, ktorý dostal meno po Napoleonovej sestre.

Jeho druhý exil Keďže Napoleon dokázal, že nemôže byť zadržaný v Európe, tak jeho druhé exilové miesto bolo oveľa vzdialenejšie.

Svätá Helena, kde zomrel 5. mája 1821 (vo veku 51 rokov), oficiálne na rakovinu žalúdka, leží vyše tisíc kilometrov západne od Angoly v Atlantiku.

Dom Napoleona na ostrove Sv. Helena

Miesto jeho odpočinku

Napoleon, ktorý bol pôvodne pochovaný v Svätej Helene, bol v roku 1840 prevezený späť do Paríža, jeho pozostatky boli uložené v hrobke z kremeňa a žuly v Les Invalides, ozdobenom komplexe budov v 7. obvode mesta.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …