Domov Zahraničie Výsledky parlamentných volieb v Nemecku

Výsledky parlamentných volieb v Nemecku

0
0

Posledné parlamentné voľby v Nemecku z 24. septembra 2017 priniesli nové rozloženie síl v nemeckom parlamente. Strany vedená Angelou Merkelovou stratila v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami v roku 2013 až 41 percent hlasov voličov.

Podľa vyjadrení viacerých analytikov sa jedná o zemetrasenie na nemeckej politickej scéne, jednak výsledkom krajne pravicovej strany Alternatívy pre Nemecko a v druhom slede najnižším ziskom hlasov pre strany Kresťansko‑demokratická únia a Kresťansko‑sociálna únia vedené Angelou Merkelovou.

Hlavná téma volieb- migrácia

Počas kampane sa najviac skloňovalo slovo migrácia a otázky zamerané proti migrantom a islamizácii Nemecka. Od vypuknutia migračnej krízy v roku 2015 sa do Nemecka podľa odhadov dostalo takmer milión utečencov.

Reakcia na vstup radikálov do parlamentu

Bezprostredne po voľbách vyšlo do ulíc niekoľko stoviek Nemcov, ktorí protestovali proti úspechu strany Alternatívy pre Nemecko (AfD). Najviac protestantov bolo vo Frankfurte nad Mohanom a v Kolíne nad Rýnom.

Tieto protesty sú pokračovaním kampane hnutia „Nacionalizmus nie je alternatíva“, ktorá sa stranu AfD snaží demaskovať, pričom mnohí obyvatelia ju považujú za nacionálnu, radikálnu a krajne pravicovú.

Angela Merkelová vyhlásila, že urobí všetko preto, aby presvedčila ľudí, že voľba AfD bola chyba a nastaví takú politiku, aby sa aj jej voliči vrátili spať.

Možné povolebné koalície

Predpokladom je štvrté volebné obdobie Angely Merkelovej ako nemeckej kancelárky, no obnova veľkej koalície so Sociálno‑demokratickou stranou Nemecka (SPD) je podľa vyjadrení jej volebného lídra Martina Schulza nereálna.

Za najpravdepodobnejší scenár sa považuje vznik koalície troch strán Kresťansko‑demokratickej únie a Kresťansko‑sociálnej únie so Slobodnou demokratickou stranou a Zelenými.

Výsledky parlamentných volieb

 Kresťansko-demokratická únia a Kresťansko-sociálna únia (CDU/CSU) – 33,0 % / 246 poslancov
 Sociálno-demokratická strana Nemecka (SPD) – 20,5 % / 153 poslancov
 Alternatíva pre Nemecko (AfD) – 12,6 % / 94 poslancov
 Slobodná demokratická strana (FDP) – 10,7 % / 80 poslancov
 Ľavica – 9,2 % / 69 poslancov
 Zelení – 8,9 % / 67 poslancov

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bayern, Real aj Barcelona. Víkend sa niesol v znamení sklamaných favoritov

Zatiaľ čo anglický Liverpool či taliansky Juventus naďalej kraľujú domácim súťažiam a cez …