Domov Slovensko Vyzývajú ministerku Laššákovú, aby odstúpila

Vyzývajú ministerku Laššákovú, aby odstúpila

0
0

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková bola od nástupu na svoju stoličku kritizovaná, hoci ešte ani nič nestihla urobiť. Teraz sa kritika a volanie po jej odvolaní vracia po tom, čo ju umelecká a kultúrna obec kritizuje za viacero prijatých rozhodnutí.

Minulú stredu sa na Námestí SNP v Bratislave uskutočnilo protestné zhromaždenie za odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, organizované platformou Stojíme pri kultúre.

Jeho účastníci vyjadrili nesúhlas s „nekompetentným vedením ministerstva kultúry“. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková podľa platformy stratila svojimi viacerými rozhodnutiami dôveru kultúrnej obce.

Účastníci protestu žiadajú na čele ministerstva kultúry osobnosť, ktorá bude rešpektovať odborné názory, rešpektovať hlasy kultúrnych inštitúcií a zabezpečí, okrem iného, medzinárodné a medziodborové rozvíjanie slovenskej kultúry či transparentné rozhodovanie.

Nielen kultúrnu obec pobúrili medializované informácie o škrtoch ministerstva kultúry v prostriedkoch na prioritné projekty jeho príspevkových organizácií, medzi nimi aj kľúčových slovenských múzejných a galerijných inštitúcií – Slovenského národného múzea (SNM) a Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorej súčasťou je aj Kunsthalle Bratislava (KHB).

Protestujúcim prekáža tiež, že v rámci dotačného programu MK SR, venovaného kultúre znevýhodnených skupín, ministerka Laššáková neschválila dotácie dlhoročne fungujúcim a etablovaným organizáciám, pričom organizáciám LGBTI neschválila žiaden z komisiou odporúčaných projektov bez akejkoľvek argumentácie a vysvetlenia.

Okrem protestu vznikla minulý týždeň aj petícia za odvolanie Ľubice Laššákovej. „Petícia za odvolanie ministerky kultúry Laššákovej, pre zasahovanie do odborných procesov a nekompetentnosť“ získala do dnešného dňa takmer 9 tisíc podpisov.

Ministerstvo kultúry SR v reakcii na protest uviedlo, že „rešpektuje právo ľudí vyjadriť svoj názor, uprednostňuje však konštruktívne riešenia problémov za rokovacím stolom.“ Aj preto pozvalo zástupcov niektorých dotknutých organizácií na rokovanie.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…