Domov Zahraničie Zamrznutý konflikt alebo 5. výročie anexie Krymu

Zamrznutý konflikt alebo 5. výročie anexie Krymu

0
0

Minulý týždeň si celý svet pripomenul 5. výročie ruskej anexie Krymu a následného začatia vojny na východe Ukrajiny. Obe udalosti zmenili bezpečnostný status v Európe. Odvtedy konflikt, ktorý vyvolala anexia Krymu zostal nevyriešený.

Dňa 18. marca 2014 Rusko formálne anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, pričom samotná Krymská anexia začala objavením sa vojakov na Krymskom polostrove bez insígnií.

Prebehlo referendum, ktorého výsledok požadoval o pripojenie sa Krymu k Rusku. Ukrajina s priebehom ani výsledkami na svojom výsostnom území nesúhlasila, ale Rusko aj tak formálne pripojilo polostrov k svojmu územiu.

Podľa medzinárodných štandardov je považované toto referendum a jednostranné vyhlásenie nezávislosti za nezákonné a neprijateľné.

Napriek prvotnému odmietaniu, že vojaci neboli ruskí, neskôr ruský prezident Putin pripustil, že tieto jednotky boli v skutočnosti ruské ozbrojené zložky. Rusko považuje referendum za riadne a platné, keďže vyjadrilo vôľu obyvateľov Krymu o pripojenie sa k Rusku.

Krátka genéza konfliktu na Ukrajine

Všetko začali protesty na majdane, teda na kyjevskom Námestí nezávislosti, ktoré prebiehali od novembra 2013 do februára 2014.

Následne Rusko anektovalo Krym v marci 2014 a začalo aj s podporou proruských separatistov vo východných regiónoch Ukrajiny.

Na východnom území Ukrajiny pretrváva vojna aj napriek dohodám o prímerí, ku ktorým došlo v rámci dohôd z Minska v septembri 2014 a februára 2015.

Svet si pripomenul ruskú anexiu Krymu

Aj päť rokov po jednostrannom pripojení Krymu k Rusku väčšina štátov sveta tento krok odsudzuje. Doteraz väčšina krajín tento akt neprijala a ostro odsudzuje.

Podobne sa vyjadrili aj predstavitelia NATO a EÚ, ktorí podporujú územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny, pričom odmietajú akékoľvek kroky ďalšej eskalácie, ako tomu bolo naposledy v Kerčskom prielive zo strany Ruska.

Reakcia medzinárodného spoločenstva

Od vypuknutia samotnej krízy sa viackrát objavila otázka primeranosti medzinárodnej reakcie, najmä či sankcie ako odpoveď boli dostatočné.

Ako prvé zareagovalo USA, ešte v marci 2014, kedy uložilo sankcie voči Rusku, nasledovali ich aj iné štáty a celá EÚ, či Kanada, Austrália a iné štáty. Dnes existuje argument, že sankcie boli úspešnejšie ako iná, napríklad vojenská, reakcia.

No na druhú stranu anektované územiu Krymu a pokračujúca vojna na východe Ukrajiny je dôkazom, že možno až tak úspešná nebola. Nateraz vyzerá, že konflikt bude pokračovať aj naďalej bez zjavného konca.

Ukrajina pritvrdzuje

Dokonca aj samotná Ukrajina a súčasný prezident Petro Porošenko k piatemu výročiu anexie Krymu zaviedol nové sankcie proti ruským spoločnostiam, ktoré realizujú stavebné práce na Kryme, hlavne tie, ktoré chcú spojiť mostom Krym s Ruskom.

Celkovo Ukrajina vníma posledných päť rokov ako atmosféru otvoreného aj skrytého teroru proti obyvateľom na Kryme. Rusko na druhú stranu aj podľa slov Putina nie je ochotné za sa žiadnych okolností vzdať anektovaného Krymského polostrova.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…