Domov Slovensko Žiadajú milióny na cesty, premiér odkazuje nech minú tie, ktoré majú

Žiadajú milióny na cesty, premiér odkazuje nech minú tie, ktoré majú

0
0

Volení regionálni zástupcovia sa spojili do iniciatívy „Cesty pre Slovensko“, aby spoločne tlačili na vládu. Požadujú od nej vyčlenenie 320 mil. eur na cesty 2. a 3. triedy.

Banskobystrický krajský poslanec Ondrej Lunter uviedol, že táto čiastka by spoločne s prostriedkami krajských rozpočtov a fondov EÚ postačila na opravu všetkých regionálnych ciest, ktoré sú v havarijnom stave.

V siedmich krajoch (mimo Bratislavského) je takýchto ciest až 3 616 km. Podľa Luntera je na tom najhoršie práve Banskobystrický kraj. „Ak chce vláda dať najavo, že jej skutočne záleží na ľuďoch v najzanedbanejších a najzaostalejších regiónoch a častiach Slovenska, tak neexistuje lepší projekt ako konečne opraviť tieto cesty,“ povedal.

Nech minú peniaze, ktoré už majú

Na výzvu, ktorej hlasom je poslanec BBSK reagoval Banskobystričan a predseda vlády Peter Pellegrini vo víkendovej relácii TA3 V politike. „Banskobystrický kraj má k dispozícii 41 miliónov a nemá hotový ani jeden projekt.

Ani v jednom kraji nie je ukončené verejné obstarávanie. Odkazujem našim županom, máte k dispozícii 255 miliónov eur, najprv ukážte, ako ich viete efektívne minúť a potom si sadneme za stôl a budeme hovoriť, koľko vám ako vláda ešte dáme,“ povedal Pellegrini.

Lunter kontruje

Ondrej Lunter v reakcii na premiérove slová uviedol, že požadovaných 320 miliónov eur má ísť na cesty, ktoré opraviť z prostriedkov EÚ jednoducho nie je možné.

Krajský poslanec tvrdí, že aj keby vyčerpali všetky zdroje z eurofondov väčšina ciest, ktoré sú dnes v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave, také aj ostanú.

„Bol by som nerád, keby sa naša iniciatíva skončila zbytočnou mediálnou prestrelkou. Pána premiéra oslovím ešte raz a verím, že nájdeme spoločnú reč,“ dodal Lunter.

Cesty pre Slovensko

Iniciatíva Cesty pre Slovensko vychádza z presvedčenia, že cesty II. a III. triedy na Slovensku sú v hroznom stave. Žiada „o účelovú dotáciu na opravy ciest II. a III. triedy.

Konkrétnejšie: tento rok 70 mil. EUR. To je menej než 0,44 % celkových výdavkov štátneho rozpočtu a najbližšie 2 roky po 125 mil. EUR ročne – celkovo 320 mil. EUR. Spolu s investíciami z rozpočtov VÚC a eurofondov je to suma, za ktorú vieme mať do 3 rokov 13 412 km ciest II. a III. triedy v dobrom stave.“

ano, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novým podpredsedom parlamentu má byť Galko

Po eurovoľbách je zrejmé, že niektorí z poslancov opozičných či koaličných strán sa z parl…