Domov Slovensko Zvyšovanie platov v zdravotníctve najviac pocítia nelekárski zdravotní pracovníci

Zvyšovanie platov v zdravotníctve najviac pocítia nelekárski zdravotní pracovníci

0
0

Podľa rozpočtu na rok 2019, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií poputuje budúci rok do rezortu zdravotníctva rekordné množstvo peňazí. Podľa ministerky Andrey Kalavskej sa to odrazí najmä na platoch nelekárskych zdravotných pracovníkov.

Zdravotníctvo bude mať budúci rok k dispozícii rekordnú sumu peňazí. Podľa nového rozpočtu je to celkovo 5 miliárd eur, ktoré majú zabezpečiť kvalitnejšie služby pre pacientov a lepšie ohodnotenie pre nelekárskych pracovníkov.

V porovnaní s minulým rokom je to o 300 miliónov eur viac, čo predstavuje nárast o 6 %. To podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej pocítia najmä nelekárski zdravotní pracovníci, ktorí pracujú v ústavnej zdravotnej starostlivosti a v ambulantnom sektore.

200 miliónov na platy

Budúci rok pôjde na mzdy až o 200 miliónov eur viac ako v súčasnosti. Zvyšovanie sa týka zdravotných pracovníkov ako sú napríklad zdravotné sestry, sanitári, psychológovia, farmaceutickí laboranti, fyzioterapeuti, pôrodné asistentky a iní.

Od nového roka by si teda na svojej výplatnej páske mali nájsť zvýšenie platu od 60 do 300 eur. Ako sama ministerka povedala, takéto opatrenie je nevyhnutné, keďže zdravotnícki pracovníci zo Slovenska odchádzajú často pracovať do zahraničia, kde sú ohodnotení ďaleko lepšie.

Za ich odchodom sa ale často skrýva aj zlé vybavenie nemocníc. Okrem investícií do platov by sa teda v nemocniciach mali objaviť nové postele a iné vybavenie, ktoré má zefektívniť liečbu pacientov.

Zvyšovanie platov problémy nevyrieši

V diskusnej relácii TA3 sa na adresu ministerstva zdravotníctva a ich financovania vyjadrovala poslankyňa za stranu SaS Jana Cigániková, ktorá pôsobí vo Výbore pre zdravotníctvo.  Poslankyni sa nepáči model zvyšovania platov, pretože nie je motivujúci.

Tiež sa obáva nedostatku finančných zdrojov, čo môže ovplyvniť rozvoj nemocníc. Poslankyňa pripomenula, že zdravotníctvo má mnoho problémov a už dnes ide 85-90 % výdavkov štátnych nemocníc na platy.

Podotkla tiež, že ministerstvo by malo radšej hľadať príčiny toho, prečo sú nemocnice zadlžené a ich vybavenie je nedostačujúce. Podľa nej je najvážnejším problémom pokles tlaku na skutočné riešenia.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…