Domov Slovensko 100 rokov Československa a Fico na Kube

100 rokov Československa a Fico na Kube

0
0

V priebehu minulého týždňa si Slovensko pripomínalo presne 100 rokov od Martinskej deklarácie z roku 1918, ktorá výraznou mierou prispela k tomu, že sa zo Slovákov stal štátotvorný národ.

Prejavy štátnikov a pamätné akcie, ktorými si český aj slovenský národ pripomenul túto udalosť, mali byť znakom úcty a rešpektu voči tomuto aktu. Poslanec Robert Fico si však v pondelok spolu s poslancom Ľubošom Blahom zaleteli na Kubu. Aký bol dôvod ich cesty?

Podpora dobrých vzťahov

Robert Fico je od 15. marca, kedy ešte ako premiér podal demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku, len radovým poslancom parlamentu a zároveň predsedom politickej strany SMER-SD.

No hoci už Fico nezastáva jednu z najvyšších štátnickych funkcií, stretol sa s prezidentom Kubánskej republiky Miguelom Díazom‑Canelom, s ktorým hovoril o podpore obchodu medzi krajinami. Rozhovor sa mal týkať predovšetkým angažovanosti slovenských investícií na Kube, ktoré majú mať pre obchod vysoký potenciál.

„Pri príležitosti významného kubánskeho veľtrhu FIHAV, na ktorom sa zúčastňujú predstavitelia desiatok krajín z celého sveta, som spolu s delegáciou strany SMER‑SD pricestoval do Havany, aby som podporil naše dobré vzťahy s Kubánskou republikou a najmä slovenské investície, ktoré patria na Kube medzi tie najúspešnejšie,“ napísal na svojom facebookovom profile Robert Fico.

S Blahom a v tichosti

Bývalý premiér o tejto ceste neinformoval ministerstvo zahraničných vecí, hoci na Kube jednal v záujmoch Slovenska. Hovorca ministerstva Boris Grendel však povedal, že ako poslanec túto povinnosť nemá.

Nejeden by si ale mohol myslieť, že mohlo ísť viac o súkromnú ako pracovnú návštevu. „Srdečné pozdravy zo socialistickej Kuby, priatelia,“ uviedol na sociálnej sieti Ľuboš Blaha, ktorý robil Ficovi spoločníka. O Blahovi je známe, že je sympatizantom socialistickej ideológie a preto ho návšteva Kuby určite potešila.

Vybavuje si azyl?

Predseda druhej najsilnejšej politickej strany SaS Richard Sulík na svojom profile uverejnil video, kde kubánska televízia v reportáži hovorí o návšteve Roberta Fica.

Poznamenal, že Fico tam šiel viac súkromne ako kvôli nejakému obchodnému veľtrhu. Trochu nadnesene naznačil skutočnosť, že Fico si možno skúša vybavovať azyl.

Jeho stranícky kolega Ľubomír Galko ešte pritvrdil a na sociálnej sieti uviedol, že Blaha je jediný, kto Ficovi ostal, a že je to tragický pohľad vidieť trosku (Fica), ktorá stráca svojich najbližších.

„Ale neľutujme ho. Spôsobil Slovensku toľko zla, že si nič iné ani nezaslúži. Len pád na samotné dno,“ napísal poslanec Galko.

Denis Ruščák, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…