Domov Slovensko Danko rozdáva pozvánky jedna radosť

Danko rozdáva pozvánky jedna radosť

0
0

V oblasti zahraničnej politiky Slovenska sa nijako nevyjasňuje. Už dlhší čas Slovensko do svete vysiela zmätočné signály. Predseda vlády Peter Pellegrini i Zuzana Čaputová hovoria jasným proeurópskym tónom. No je tu aj predseda parlamentu.

Druhý najvyšší ústavný činiteľ, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, chodí na návštevy do Ruska ako na klavír a z východu k nám pozýva politikov rad za radom. A pre neho najideálnejšie, tých, ktorí sú na sankčných zoznamoch.

Pracovný výlet

Andrej Danko má k Rusku veľmi blízko, i keď vždy svoju náklonnosť skrýva za diplomatickú odpoveď, že Slovensko musí udržiavať dobré vzťahy s Ruskou federáciou.

Minulý týždeň odcestoval do Moskvy spolu s delegáciou asi 20-tich podnikateľov. Zúčastnili sa slovensko-ruského podnikateľského fóra. Naposledy Danko navštívil Moskvu začiatkom mája, kde sa zúčastnil vojenskej prehliadky.

Koho stretne, toho pozýva

Slušnosť káže – no v Dankovom prípade skôr ide o rozmarné a nezodpovedné konanie druhého najvyššieho ústavného činiteľa našej krajiny.

Okrem nedávneho škandálu, kedy Danko prizval na oslavy 75. výročia SNP bieloruského prezidenta Aleksandra Lukašenka, tentoraz pozval ďalšiu osobu s pochybným renomé.

Predsedníčka ruskej Rady federácie Valentina Matvijenko, ktorá je mimochodom na sankčnom zozname Európskej únie, učarovala predsedovi parlamentu natoľko, že ju prizval na oslavy SNP do Banskej Bystrice.

Neskôr jeho hovorca zachraňoval situáciu tým, že Danko pani Matvijenko nepozval, ale že by bol rád, keby Rada federácie mala na oslavách svoje zastúpenie.

V Tatarstane chce slovenský konzulát

Tatárska republika je podľa Danka jedinečná destinácia pre slovenských podnikateľov. Aby to zistil, stačila mu na to jedna návšteva. „Tým, že sme v Európskej únii, žijeme v bubline a nepozorujeme, že svet okolo nás sa vyvíja,“ zaznelo z úst A. Danka.

Dôležitosť obnovy podnikateľských vzťahov vidí v oblasti kúpeľníctva či výrobe dopravných zariadení.

„Beriem si za svoju úlohu domov, aby aj slovenská republika mala svoj konzulát alebo minimálne obchodné zastúpenie v Tatarstane,“ povedal Danko po stretnutí s prezidentom Tatárskej republiky Rustamom Minnichanovom.

Lajčák mu nerozumie

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa vyslovil, že ho ako ministra mrzí fakt, že Slovensko nemá jasne určenú zahraničnú politiku. Na Danka má naozaj ťažké srdce.

Ani on sám sa však k tomu, čo Danko predvádza v Rusku nechcel vyjadrovať. „Som minister zahraničných vecí, nie minister pre vysvetľovanie výrokov pána Danka,“ uviedol Lajčák.

A veru, že preloženie niektorých výrokov predsedu parlamentu dá zabrať. Lajčák v návšteve Ruska problém nevidí, skôr ide o dialóg a nerešpektovanie jednotnej línie smerovania zahraničnej politiky.

Blahove selfíčka hanbou pre Slovensko

V reči zahraničnej politiky má jasno i poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha (predseda výboru pre európske záležitosti), ktorý sa na svojom Facebooku nedávno pochválil selfíčkom s vodcom ruského motorkárskeho gangu Noční vlci, Alexandrom Zaldostanovom.

Noční vlci otvorene podporujú politiku Vladimira Putina a priznali sa k spolupráci pri obsadzovaní anektovaného Krymu. Blaha ich považuje za hrdinov a Rusko doslova oslavuje.

Denis Ruščák, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…