Domov Zahraničie Francúzska predstava o budúcnosti Európskej únie

Francúzska predstava o budúcnosti Európskej únie

0
0

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystúpil minulý týždeň so svojím prejavom k budúcemu usporiadaniu Európskej únie. Vo svojom viac ako dvojhodinovom prejaveP a spomenul viaceré zásadné úvahy o európskom integračnom zoskupení.

Príhovor francúzskeho prezidenta Macrona poukázal na obnovenie zvrchovanosti celého európskeho bloku v záujme obhajoby hodnôt obyvateľov samotnej Európskej únie v rámci súčasného globalizovaného sveta. Súčasné usporiadanie únie nie je dostatočné a efektívne pre svojich obyvateľov, je potrebné urobiť zásadné zmeny, ktoré projekt integrácie posuniú vpred.

História európskej integrácie

1952 – Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ
1958 – Európske hospodárske spoločenstvo
1967 – Európske spoločenstvá
1993 – Európska únia

Správne načasovanie

Francúzsky prezident po svojom raketovom nástupe do funkcie po výraznom víťazstve vo voľbách využil priestor, ktorý prišiel po voľbách v Nemecku a pokúsil sa nepopulárne domáce reformy prebiť víziou budúceho usporiadania Európskej únie. Vo svojom prejave sa dotkol viacerých oblastí, ktoré by podľa neho mali zlepšiť život každého obyvateľa Európskej únie.

Hlavná správa reformy

Reforma by sa mala dotknúť predovšetkým obranných a bezpečnostných aspektov, harmonizácie daňových systémov, ako aj vytvárania spoločných sociálnych aspektov. V podstate sa jedná o viacrýchlostnú Európsku úniu, pričom samotné štáty si budú môcť vybrať, akým tempom harmonizácie sa budú chcieť uberať.

Oblasti reformy podľa Macrona

1. Obrana a spravodajské služby
2. Boj proti terorizmu
3. Migrácia a azyl
4. Európsky rozpočet
5. Daňová politika
6. Investície do inovácií

Reakcie na predstavenú reformu

Macronova vízia je v podstate centralizovanejšia Európska únia. Prostredníctvom navrhovaných zmien v centre eurozóny chce dosiahnuť zlepšenie života pre všetky štáty Európskej únie. Práve tieto zmeny by mali v budúcnosti podnietiť k vstupu do eurozóny aj ostatné členské štáty.

Členovia eurozóny

Členmi eurozóny sú Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.

Možný vplyv na strednú Európu a Slovensko

Viaceré navrhnuté zmeny súvisia so súčasným a najmä budúcim usporiadaním a členstvom v Eurozóne, pre krajiny strednej a východnej Európy sa vytvára týmto príležitosť a najmä tlak na ich čo najskoršie splnenie podmienok pre vstup do Eurozóny.

Slovenská republika ako členský štát Eurozóny má ideálnu príležitosť na pokračovanie integrácie medzi krajinami, ktorých silné ekonomiky by výrazne vedeli pomôcť v raste aj nám.

Jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…