Domov Cestovanie Most Golden Gate: najsmutnejší most na svete

Most Golden Gate: najsmutnejší most na svete

0
0

Golden Gate Bridge patrí do skupiny tých najkrajších a najznámejších mostov na svete. Tento most patrí k tým najnavštevovanejším pamiatkam jedného z najväčších amerických miest, San Francisca. My sme sa pozreli aj na to, prečo sa mu pripisuje prívlastok najsmutnejší.

Prečo nie je zlatý?

Aj keď sa most nazýva Golden Gate, v preklade „zlatá brána“, most v skutočnosti zlatej farby nie je. Autori a stavitelia mostu sa nakoniec rozhodli pre oranžovú farbu.

Dôvody výberu práve tejto farby boli aj také, že práve vďaka oranžovej je most v častých hmlách lepšie vidieť z paluby lode alebo lietadla. Druhým dôvodom výberu farby bolo aj to, aby most farebne ladil s okolitou prírodou.

Dĺžka mosta

Samotný most trvalo postaviť 53 mesiacov, čo pri takej gigantickej stavbe nie je až taký dlhý čas. Je dlhý 2,7 kilometra a spája Tichý oceán a Sanfranciský záliv. Denne sa po moste príde prejsť veľké množstvo turistov a nevadí im ani tá dĺžka.

Šikovne vyriešená doprava

Okrem chodcov a cyklistov slúži most aj pre automobily. A tých nie je vôbec málo, pretože každý deň po moste prejde viac ako sto tisíc áut. Pre cestnú dopravu je na moste vyhradených dohromady šesť pruhov.

Šikovným nápadom je to, že ich počet pre každý z dvoch smerov sa mení v priebehu dňa. Ráno bývajú štyri vyhradené pre príjazd do San Francisca, v popoludňajšej špičke sa smer mení.

Laná okolo rovníka

Na stavbu Golden Gate boli použité najväčšie vyrobené oceľové laná na svete. Spoločne sú také dlhé, že rovník našej Zeme by sme nimi mohli obmotať až trikrát.

Filmová kulisa

Most sa objavil už viackrát aj v mnohých filmoch, či už je to klasika v podobe slávneho Úteku z Alcatrazu a Základného inštinktu, alebo moderných hollywoodskych veľkofilmov ako San Andreas.

Prečo najsmutnejší most?

Golden Gate je číslo 1 v počte samovrážd, v priemere každé 2 týždne niekto skočí z tohto mosta. Len 2% ľudí prežije skok a vraj sa našiel aj chlapík, ktorý si skočil len pre zábavu.

Most sa však snaží pomôcť

Tieto smutné štatistiky sa ľudia snažia zmeniť a tak na moste funguje špeciálne vyškolená hliadka a k dispozícii sú aj telefóny s horúcou linkou priamo na psychológa.

V roku 2018 bude navyše pod mostnou konštrukciou dokončená inštalácia záchrannej siete. Ide o podobnú sieť, ktorá slúžila pre záchranu počas stavby mosta.

Radoslav Hoppej, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…