Domov Ekonomika Guvernér Kažímír spochybnil exministra Kažímíra

Guvernér Kažímír spochybnil exministra Kažímíra

0
0

Ešte pred niekoľkými týždňami Peter Kažimír vo funkcii ministra financií tvrdil, že krajina má na to, aby tento rok hospodárila vyrovnane. V súčasnosti už v pozícii guvernéra ten istý Kažimír hovorí, že ak vláda neprijme dodatočné opatrenia, tak vo verejnom rozpočte hrozí diera až 700 miliónov eur.

Niekedy stačí zmena stoličky a pohľad na dôležité veci sa úplne otočí. Napríklad také číslo nula sa z ničoho nič môže zmeniť na 700 miliónov. Svoje o tom by vedel hovoriť Peter Kažimír.

Donedávna sa ešte ako minister financií dušoval, že je to on, kto sa po prvýkrát v histórii Slovenska postaral o to, aby sme ako krajina mali vyrovnaný rozpočet verejných financií a prestali konečne zadlžovať budúce generácie.

„Som veľmi hrdý na to, že ten posledný bol prvýkrát v našej histórii vyrovnaný,“ tvrdil pred niekoľkými týždňami Kažímír na svojej poslednej tlačovke v pozícii ministra financií po tom, ako podal demisiu do rúk prezidenta SR Andreja Kisku.

Najprv čihi, potom hota

V pondelok 3. júna sa Kažimír stal guvernérom Národnej banky Slovenska. Tá sa pravidelne vyjadruje k dianiu v slovenskej ekonomike a hodnotí kvalitu a možnosti štátneho rozpočtu.

Guvernér Kažímír úplne „vygumoval“ nedávne vyhlásenia bývalého ministra financií Kažímíra. Musel priznať, že rozpočet vyrovnaný nebude, ale bude v ňom obrovská diera, až 700 miliónov eur.

To znamená, že vláda tento rok vytvorí nový dlh v prepočte na jedného občana takmer 130 €. „Hovoríme o inom počasí, ako to bolo v septembri. Medzitým sa bohužiaľ veľa vecí udialo a je pravdou, že bez dodatočného úsilia ten cieľ nemusí byť dosiahnutý.

A tak to vidíme aj dnes my,“ povedal Kažimír. Snažil sa vyhovoriť, že on za to nemôže, lebo keď sa schvaľoval rozpočet tak ešte nemohol vedieť, že zahraničné ekonomiky sa tak spomalia, čo bude mať vplyv aj na Slovensko, keďže sme veľmi otvorenou ekonomikou.

Pôvodný návrh štátneho rozpočtu na tento rok vychádzal z predpokladu, že slovenská ekonomika vzrastie o 4,6 %, Národná banka teraz hovorí iba o 3,3 %.

To zároveň znamená, že do rozpočtu natečie o niekoľko desiatok miliónov eur daní menej. A ak vláda nič neurobí, hrozí v rozpočte obrovská diera, ako to predpokladá Národná banka.

Viceguvernér si uťahoval z guvernéra

Viceguvernér Národnej banky Ľudovít Ódor – jeden z našich najlepších ekonómov na Slovensku, ktorý patrí medzi najväčších kritikov politiky ministerstva financií, a teda aj Kažmíra, si svojho nového šéfa „vychutnal“.

Ódor, podobne ako drvivá väčšina slovenských ekonómov, ako aj ekonomickí experti opozície, už vlani pri schvaľovaní rozpočtu varoval, že prichádza k ochladeniu v zahraničnej ekonomike.

Zároveň už vtedy boli známe viaceré riziká – brexit bez dohody či obchodná vojna medzi USA a Čínou. Na základe týchto predpokladov tvrdili, že dosiahnuť nulu bez sebadisciplíny vlády a jej ministrov nebude možné.

Ódor aj ekonómovia síce vláde hovorili, že môže míňať viac ako pred rokom, ale nie úplne rozhadzovať. Neposlúchli.

„Teraz budem hovoriť trošku potichšie, lebo idem k fiškálnemu výhľadu – stále hovoríme, že deficit v tomto roku bude 0,7 % HDP (700 mil. eur), čo je rovnaké číslo, ako sme mali aj v predchádzajúcom období.

Samozrejme okrem žartu som chcel naznačiť, že príchod nového guvernéra neprekreslil našu tabuľku,“ povedal Ódor.

Kupovanie voličov už začalo

Viceguvernér tak naznačil, že jeho nový šéf sa vyhovára, keď hovorí, že vlani nemohol predpokladať spomalenie rastu a tím aj prísunu daní do rozpočtu.

Potvrdzujú to aj odhady Národnej banky z konca minulého roka, keď sa rozpočet schvaľoval. Už vtedy banka hovorila o diere zhruba pol miliardy eur. Nedávno svoju prognózu prehĺbila na spomínaných 700 miliónov eur.

Je veľký predpoklad, že sa to bude ďalej zhoršovať. Situácia na zahraničných trhoch totiž zlepšenie nenaznačuje a zároveň nás na jar budúci rok čakajú parlamentné voľby.

Strany vládnej koalície už začali s pretekmi ktorá z nich ponúkne voličom viac. Napríklad rodičovský príspevok, ktorý sa vypláca rodičovi dieťaťa do troch rokov, stúpne až o 70 % na 350 €. Hovorí sa aj o zvyšovaní dôchodkov, znižovaní daní a zvyšovaní platov v štátnej správe až o 10 %.

Rada: deficit sa blíži k miliarde

Aj preto je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v predpovediach rozpočtového deficitu skeptickejšia ako Národná banka. Očakáva sekeru takmer 900 miliónov eur.

„Deficit verejnej správy môže v roku 2019 dosiahnuť 0,9 % HDP najmä v dôsledku nadmerného rastu výdavkov a nadhodnotenia nedaňových príjmov,“ uvádza sa v najnovšom stanovisku rady k verejnému rozpočtu.

Jedna desatina percentuálneho bodu sa v súčasnosti rovná sto miliónom eur. V ďalších rokoch hrozí deficit od 0,4 do 0,6 % HDP, hoci sa tiež plánovalo hospodáriť vyrovnane.

„Náš odhad neobsahuje vplyvy opatrení, ktoré boli predložené na rokovanie Národnej rady SR a ich definitívna podoba sa môže zmeniť.

Zahrnutie ich negatívneho vplyvu bez dodatočných kompenzačných opatrení zvýši v plnej miere odhady deficitu verejnej správy v rokoch 2020 až 2022,“ povedal šéf rady Ivan Šramko.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…