Domov Ekonomika Kažimír predložil zákon, ktorý je na hrane ústavnosti

Kažimír predložil zákon, ktorý je na hrane ústavnosti

0
0

Ministerstvo financií chce sledovať všetky bankové operácie firiem a podnikateľov, argumentuje bojom proti daňovým únikom. Podnikatelia tvrdia, že je to protiústavné a ľahko zneužiteľné napríklad v politickom boji alebo na bežné vydieranie.

Pri ceste z ministerstva financií na post šéfa Národnej banky Slovenska si chce minister Peter Kažimír kopnúť do ústavy, tvrdia to podnikatelia aj bankári a zrejme majú pravdu.

Navrhuje zákon, ktorý by komerčným bankám ukladal povinnosť posielať každý rok informácie o pohyboch na bankových účtoch právnických osôb a fyzických osôb podnikateľov Finančnej správe.

V praxi to znamená, že štát bude mať informácie o väčšine bankových transakcií nielen firiem a podnikateľov, ale aj bežných ľudí. Aj tí, ktorí nepodnikajú totiž robia drvivú väčšinu svojich platieb na účty rôznych organizácií ako obchody, poisťovne, reštaurácie, cirkvi.

Zároveň aj rozhodujúca suma peňazí, ktorá prichádza ľuďom na bankový účet, je od zamestnávateľa alebo rôznych organizácií.

Bez tajomstva na úniky

Ministerstvo financií argumentuje, že takéto údaje potrebuje na to, aby bolo schopné znížiť stámiliónové daňové úniky.

Podnikatelia sú z tohto argumentu rozčarovaní a pýtajú sa, či ministerstvo bude schopné odsledovať milióny operácií, keď si súčasnosti nevie dať pozor na niekoľko tisíc podozrivých podnikateľov, ktorí okrádajú štát najmä cez podvodné operácie s daňou z pridanej hodnoty.

„Deklarovaný cieľ sa dá dosiahnuť oveľa menej invazívnym spôsobom, aj s využitím existujúcich právnych prostriedkov.

Štát má v súčasnosti prostredníctvom Finančnej správy dostatočné nástroje, napríklad v podobe kontrolného výkazu DPH, prípadne má ďalšie možnosti získavania informácií o každom daňovníkovi formou daňového konania,“ tvrdí Klub 500.

Proti aj „vládni“ podnikatelia

V proteste proti takémuto zákonu sa našla vzácna zhoda medzi bankármi a podnikateľskými skupinami, a to dokonca aj takými, ktorí sú blízki súčasnej vládnej koalícii, najmä k najsilnejšej strane Smer, ako je napríklad Klub 500. Ide o asociáciu, združujúcu firmy s podnikmi nad 500 zamestnancov.

„Plošné poskytovanie bankových údajov je zásadným prelomením bankového tajomstva, ale aj zásadným porušením súkromia, paradoxne v čase zavedenia prísnej európskej ochrany osobných údajov v podobne GDPR,“ uvádza sa v stanovisko Klubu 500 k návrhu zákona z dielne Kažimírovho ministerstva.

Takýmto návrhom sa podľa združenia „oslabí ochrana proti neoprávneným zásahom do ústavne zakotvených základných práv a slobôd fyzických osôb –slobody vierovyznania, združovania a práva na spravodlivý proces“.

Riziko zneužitia údajov

Finančná správa by sa po prípadnom schválení zákona mohla dostať k zvlášť citlivým informáciám o firmách, politických stranách, cirkvách, samospráve, občianskych združeniach, odboroch.

Pohyby na účtoch totiž do značnej miery hovoria o vzťahoch ľudí k týmto inštitúciám, ale dajú sa z nich zistiť aj informácie o zdravotnom stave, nákupných zvyklostiach ľudí po spustení systému e‑ kasa, o platbách v prospech poskytovateľov právnych služieb, psychológov, predajcov alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, poskytovateľov hazardných hier či informácie o mzdách zamestnancov, či o príspevkoch cirkvám.

„Takáto super databáza predstavuje síce zdroj užitočných informácií pre účely analytickej činnosti v oblastí správy daní, zároveň je však informačným aktívom s potenciálom výrazného komerčného využitia a možnosťami zneužitia uchovávaných údajov,“ dopĺňa výpočet kritických stanovísk Republiková únia zamestnávateľov, ktorá poukazuje na to, že obrovská databáza veľmi citlivých údajov by bola k dispozícii úzkemu okruhu ľudí na Finančnej správe, vrátane vedenia, ktoré je podľa bežných praktík na Slovensku vždy poplatné politickým stranám, ktoré sú aktuálne pri moci.

Obrovské náklady

Ku kritike sa pridáva aj Slovenská asociácia bánk. „Rozsah operácií, ktoré bude môcť ministerstvo a Finančné riaditeľstvo SR s danými údajmi vykonávať a účely ich použitia sú definované neurčito, a teda nepreskúmateľne a v rozpore so základným ústavným princípom, podľa ktorého verejná moc môže konať len to, čo jej je zákonmi dovolené,“ uvádza sa v stanovisku bankárov.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj podnikatelia z Klubu 500 a RÚZ. Bankári navyše dodávajú, že celá záležitosť by stála nemalé peniaze, keďže tvorba a zdieľanie databáz údajov spojené s prelomením bankového tajomstva je technicky veľmi náročná.

„Pokiaľ by dokonca štát požadoval aj dáta, ktoré sa nenachádzajú v hlavných elektronických systémoch bánk, ich získavanie, zväčša manuálne, by predstavovalo priam neriešiteľnú situáciu s obrovskými nákladmi bankového sektora,“ tvrdí banková asociácia.

Je veľmi pravdepodobné, že banky by veľkú časť týchto nákladov preniesli na bežných ľudí.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…