Domov Slovensko Kollár opäť hrozí odchodom z vlády, tentokrát kvôli reforme súdov a nemocníc

Kollár opäť hrozí odchodom z vlády, tentokrát kvôli reforme súdov a nemocníc

0
0

Hnutie Sme rodina nepodporí reformu nemocníc a súdov v aktuálnej podobe, a to ani v prípade, ak by to malo znamenať odchod z vládnej koalície. Uviedol to v pondelok predseda hnutia a zároveň predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár na brífingu vo Vranove nad Topľou po stretnutí v tamojšej nemocnici.

Kollár sa chcel stretnúť aj so zamestnancami súdu, no tomu mala podľa neho zabrániť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Keď nás chcú za to vyhodiť, pokojne, ja odídem,“ povedal Kollár.

V odôvodnení postoja hnutia Sme rodina poukázal na programové vyhlásenie vlády, ktoré hovorí o podpore vyľudňovaných regiónov. „Ja nevidím horší krok, ako vyľudniť tieto regióny cez rušenie súdov, cez rušenie nemocníc. Veď toto sú najväčší zamestnávatelia,“ pripomenul.

Ani na reformu súdov v podobe, v akej ju prezentuje rezort spravodlivosti, Sme rodina nevidí reálne dôvody. V prípade zlúčenia okresného súdu vo Vranove s humenským sa podľa Kollára nedá hovoriť o „popretŕhaní väzieb“.

Poslanec NR SR za Sme rodina Peter Pčolinský poukázal aj na ekonomickú neefektivitu, keďže tri budovy vranovského súdu podstúpili nedávno rekonštrukciu, objekt humenského si opravu vyžaduje a pre fungovanie oboch je nepostačujúci.

Vidí za tým tiež realitný biznis s nehnuteľnosťami. Pčolinský sa zároveň vyjadril, že vranovský súd mal podľa vyjadrenia Kolíkovej, „zmiznúť“ zo súdnej mapy na základe politického tlaku inej koaličnej strany.

Podľa Kollára dostali zase zamestnanci vranovského okresného súdu od Kolíkovej príkaz nekomunikovať s ním.

Normálne je diskutovať

Vyhrážky hnutia Sme rodina o odchode z koalície nevnímajú najlepšie koaliční partneri.

Najsilnejšie koaličné hnutie OĽaNO nepovažuje za šťastné vyhrážať sa odchodom z koalície v situáciách, keď má prebiehať racionálna a odborná debata o reformných opatreniach plynúcich aj z programového vyhlásenia vlády (PVV).

„Minister zdravotníctva jasne povedal, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude, a preto nerozumieme, prečo na túto opozičnú hru Boris Kollár pristúpil,“ znie vyjadrenie hnutia.

Za normálny princíp koaličnej spolupráce hnutie považuje schopnosť diskutovať s partnermi a hľadať spoločné riešenia. „Pokiaľ všetkým úprimne záleží na tom, aby ľudia nečakali celé roky na rozsudky, respektíve aby mali čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ dodalo OĽANO.

Stráca pôsobivosť

Šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík sa zas vyjadril, že Kollárove vyhrážky sa veľmi často opakujú a strácajú pôsobivosť a účinok. Dúfa, že výhrady predsedu Sme rodina a parlamentu Borisa Kollára k súdnej mape a reforme nemocníc nie sú „lacný populizmus“.

Ako Sulík povedal na pondelkovej tlačovej konferencii, „už to je tak, že jedným uchom dnu a druhým von“. Predseda liberálov skonštatoval, že takéto vyjadrenia na koaličnej rade nezachytil.

„Chcem dúfať, že to nie je lacný populizmus, narýchlo sa niekomu zapáčiť. Zachytil som výhrady, rátal som s tým, že bude diskutovať s ministerkou Máriou Kolíkovou, ale to, že nepodporím a bodka, počujem prvýkrát,“ povedal Sulík k téme súdnej mapy.

Stratifikáciu nemocníc považuje Sulík za dôležitú. „Na vláde to prešlo proti hlasom ministrov Sme rodina, viem si presne tento istý model predstaviť v NR SR, pokiaľ oni budú len proti, nebudú to vetovať, prehlasujeme to bez nich, máme na to dostatok hlasov,“ skonštatoval šéf SaS.

Kolíková vidí priestor na dohodu

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková vidí priestor na dohodu s hnutím Sme rodina o podpore reformy novej súdnej mapy. Podľa nej, kým príde reformný materiál z medzirezortného pripomienkového konania na vládu, je čas, aby sa o tom v rámci koalície aj s partnerom Sme rodina rozprávali.

Ministerka odmietla súvis plánovaného spájania obvodov súdov s realitným biznisom s nehnuteľnosťami a zdôraznila, že v rámci navrhovanej reformy súdnej mapy rieši primárne dostupnosť spravodlivosti.

Podľa Kolíkovej ľudia chodia na súd raz alebo dvakrát za život a v prípade, že budú rozhodnutia rýchlejšie a spravodlivejšie, mohli by byť ochotní dlhšie cestovať. Zopakovala, že vytvorenie väčších obvodov súdov by malo priniesť väčšiu špecializáciu sudcov, a tým aj tlak na rýchlosť i vyššiu kvalitu rozhodovania.

Reforma súdnej mapy

Reforma súdnej mapy predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Tiež počíta so vznikom troch správnych súdov.

MZ chce vysvetľovať detaily

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR bude o pripravovanej reforme nemocníc s koaličnými partnermi intenzívne komunikovať a vysvetľovať detaily. Verí, že po zistení všetkých detailov s ňou bude súhlasiť aj Sme rodina.

„Reforma z dielne ministerstva zdravotníctva je postavená ruka v ruke aj s reformou ambulantnej siete, ktorú vláda SR schválila, a nadväzuje na ňu reforma urgentnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol rezort s tým, že v horizonte niekoľkých rokov má reforma pacientovi priniesť kvalitnú a adresnú zdravotnú starostlivosť, „teda viac zachránených životov a zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí“. Zároveň má zdravotníckym pracovníkom priniesť kvalitnejšie podmienky na prácu.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian, Martin Baumann  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…